Handel samochodami z Zachodu. Bydgoscy policjanci rozbili grupę przestępczą [zdjęcia, wideo]

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka

Wideo

W Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy 23 osoby usłyszały zarzuty oszustwa, w tym 7 działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dokonywaniem oszustw w związku z obrotem samochodami. Zarzuty usłyszał również kierujący grupą Marcin W., właściciel słynnych SkładówWęgla.

Nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy śledztwo dotyczy działalności w okresie od stycznia 2018 roku do września 2020 roku zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie grupy zajmowali się oszustwami związanymi z obrotem samochodami.

- Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali kilkanaście osób do spraw oszustw związanych z obrotem samochodami. Policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy od ponad roku rozpracowywali grupę, której głównym szefem był znany im 45-letni bydgoszczanin. Mężczyzna oraz jego bliski współpracownik zostali aresztowani - informuje komisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego KWP.

Jak ujawniono w toku śledztwa, działania grupy koncentrowały się na nabywaniu poza granicami kraju uszkodzonych pojazdów osobowych, które po ich przetransportowaniu do Polski były poddawane prowizorycznej naprawie, mającej na celu zawyżenie ich realnej wartości.

Szkody na 4 mln zł

Tak przygotowane samochody były następnie nabywane przez podstawione osoby tzw. słupy reprezentujące nierzetelne podmioty gospodarcze. Nabycie to odbywało się poprzez uzyskanie finansowania w formie leasingu. Finansujący operację fundusz leasingowy, zawierając umowę z leasingobiorcą, był w ten sposób wprowadzany w błąd, co do faktycznej wartości finansowanego przez siebie pojazdu.

Ponadto członkowie grupy część pojazdów wykorzystywali do pozorowanych kolizji drogowych. Celem ich działania było wyłudzanie nienależnych odszkodowań od ubezpieczycieli.

Sprawcy swoimi działaniami wyrządzili w mieniu firm leasingowych i ubezpieczeniowych znaczne szkody, sięgające ponad 4 miliony złotych.

Zaglądamy na budowę trasy S5 w okolicach Bydgoszczy. Co dzieje się na odcinkach Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) oraz Błonie - Szubin? Zobacz zdjęcia z drona oraz bezpośrednio z placu budowy udostępnione przez GDDKiA  (sierpień-wrzesień 2020).PRZESUŃ ZDJĘCIE gestem lub naciśnij strzałkę w prawo

Budowa S5 pod Bydgoszczą. Jak przebiegają prace? Zobacz zdję...

Areszt dla mieszkańca Bydgoszczy

Grupa przestępcza kontrolowała kilkanaście podmiotów gospodarczych, zarejestrowanych na tzw. „słupy”. Kilka z nich zajmowało się sprowadzaniem z zagranicy uszkodzonych samochodów osobowych, celem kolejnych było natomiast zawieranie umów z firmami leasingowymi na podstawie nierzetelnych dokumentów oraz oświadczeń o przychodach. Jak ustalono, znacząca większość podmiotów nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej, zostały zarejestrowane wyłącznie na potrzeby przestępczego procederu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy wraz ze współpracującymi z nimi osobami tworzyli hermetyczne, przestępcze środowisko, którym kierował – znany organom ścigania mieszkaniec Bydgoszczy 45-letni Marcin W. Jego najbliżsi współpracownicy, wykonując jego bezpośrednie polecenia, w ramach podziału ról, odpowiadali za rozliczenia finansowe z firmami leasingowymi i ubezpieczeniowymi, a także firmami „słupami” oraz za koordynowanie obiegu dokumentów księgowych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.

W celu zabezpieczenia prawidłowego toku śledztwa na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec Marcina W. oraz jego najbliższego współpracownika Damiana M.

Po wykonaniu czynności z pozostałymi podejrzanymi prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec nich nieizolacyjnych środków zapobiegawczych w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju.
Podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom – 30 -letniemu Markowi J., 29 –letniemu Damianowi M. oraz 44 –letniemu Marcinowi W., którzy uczestniczyli w procederze sprowadzania do Polski z Korei Południowej samochodów z instalacjami gazowymi, które nie posiadały homologacji na terenie krajów Unii Europejskiej.
Do przestępczej działalności sprawcy wykorzystywali założoną w lipcu 2016r. spółkę z o.o., mieszczącą się pierwotnie przy ul. Szubińskiej w Bydgoszczy, zaś od 2017r. – przy ul. Jana Pawła. W październiku 2016r. spółka rozpoczęła import drogą morską samochodów marki KIA i HUNDAI z Korei Południowej - celem ich sprzedaży na terenie Polski zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Szybko okazało się, że znajdująca się w pojazdach oryginalna instalacja gazowa produkcji koreańskiej nie posiada homologacji umożliwiającej jej użytkowanie na terenie państw Unii Europejskiej, a tym samym rejestrację samochodów w stosownych urzędach. Aby wprowadzić pojazdy do obrotu w Polsce konieczna była wymiana instalacji LPG na zbiorniki posiadające wymagane w kraju świadectwa jakości i homologacje. Podejrzani zdecydowali wówczas o poddaniu pojazdów przeróbkom i zabiegom mającym na celu wprowadzenie ich na rynek bez kosztownej wymiany instalacji. W tym celu zakupiono zbiorniki gazowe polskich firm, posiadające stosowną dokumentację, a następnie usunięto z nich tabliczki znamionowe, które zamontowano w sprowadzonych pojazdach, nadając jednocześnie zamontowanym w nich zbiornikom gazowym wygląd upodobniający je do instalacji dopuszczonych do użytkowania w Polsce. W ten sposób w latach 2016-2017 przerobiono instalacje gazowe wco najmniej w 27 samochodach. Następnie pojazdy zostały zawiezione do jednej ze stacji diagnostycznych w Bydgoszczywraz z dokumentacją mającą na celu stworzenie pozorów rzekomego zainstalowania w nich polskich zbiorników instalacji gazowej. Wyłudzono w ten sposób poświadczające nieprawdę zaświadczenia z badań technicznych i – w konsekwencji – decyzje urzędowe związane z ich rejestracją.
Samochody zostały sprzedane nabywcom, których nie poinformowano o tym, że w pojazdach znajduje się przerobiona koreańska instalacja gazowa. Tym samym kupujący zostali wprowadzeni w błąd odnośnie istotnych cech nabywanych przez nich samochodów. Wyrządzona w ten sposób nabywcom przez podejrzanych szkoda przekroczyła łącznie kwotę 200 000 zł.

Marcin W. jest dobrze znany policji. To właściciel słynnych SkładówWęgla. Węglowy biznes kręcił się na zasadzie napędzających się wzajemnie dwóch spółek. SkładyWęgla.pl jako dystrybutor kupowały opał od siostrzanej firmy MM Group. Ta z kolei odbierała tani węgiel za pośrednictwem mającej siedzibę w Gdyni polskiej filii rosyjskiego eksportera o nazwie OAO KTK. Od 2012 roku 1,5 mln klientów ogrzewało zatem swoje domy węglem pochodzącym z rosyjskiego Kuzbassu i z Kazachstanu. W czerwcu 2014 roku funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 12 osób z zarządów firm, w tym Marcin W., założyciel i dyrektor generalny, który usłyszał m.in. zarzuty kierowania grupą przestępczą, a jego pracownicy - oszustw, wyłudzania podatku VAT i wyprania około 85 mln zł. Tydzień po aresztowaniach w SkładachWęgla i MM Group wybuchła afera taśmowa z nagraniami polityków w warszawskich restauracjach. Trop prowadził do Marka F., który został w tej sprawie później skazany na 2,5 roku więzienia. Co ciekawe, jako kontrahent podejrzanego zeznania składał również Marcin W.

Materiał oryginalny: Handel samochodami z Zachodu. Bydgoscy policjanci rozbili grupę przestępczą [zdjęcia, wideo] - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie