https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Harcerze zawieźli ziemię na kopiec Piłsudskiego

Małgorzata Wąsacz [email protected]
Bydgoscy harcerze pod kopcem Marszałka
Bydgoscy harcerze pod kopcem Marszałka
Niedawno prosiliśmy o pomoc w odszukaniu unikalnego zdjęcia, na którym widać jak bydgoscy harcerze usypują kopiec Piłsudskiemu w Krakowie. Dziś możemy pokazać je w "Albumie".

W 1935 roku, po śmierci Józefa Piłsudskiego, Polacy ze wszystkich stron kraju zaczęli usypywać mu okazały kopiec w Krakowie, na Sowińcu. Wzięli w tym również udział bydgoscy harcerze. Wspominał to Zbigniew Raszewski w "Pamiętniku gapia": "Wiele osób niosło ziemię, by wsypać ją do kopca. Jedni pchali przed sobą taczki, inni nieśli kosze. Poza miejscową ziemią wsypaliśmy też trochę naszej z cmentarza Nowofarnego. Mam zdjęcie wykonane przed spełnieniem tego symbolicznego aktu. Woreczek z ziemią jest dobrze widoczny w moich rękach".
Fotografia, o której wspomina Raszewski nie była jednak nigdzie publikowana i wydawało się, że zaginęła.

Ja z koszem, Zbyszek z workiem

Kilka tygodni temu, na łamach "Albumu", pułkownik Wojciech Zawadzki z Pomorskiego Muzeum Wojskowego, który przygotowuje książkę "Józef Piłsudski w Bydgoszczy" mówił: - Szukamy tego unikatowego zdjęcia. Czytelników "Albumu" proszę o pomoc.
Fotografia niespodziewanie znalazła się w zbiorach mieszkańca Warszawy, Mieczysława Biskupskiego, który również uczestniczył w wydarzeniu.
Opowiada: - Zdjęcie "wyszabrowałem" ze zbiorów Zbigniewa Raszewskiego, za zgodą wdowy po nim, pani Anny Raszewskiej. Na fotce widać, jak z jakimś chłopcem trzymam kosz z ziemią. Niestety, nie pamiętam nazwiska tego kolegi. Dalej, w berecie, widać Zbyszka Raszewskiego, poźniej wybitnego krytyka teatralnego. Tu w dłoniach ma woreczek ziemi bydgoskiej z grobów powstańców wielkopolskich. Nazwiska pozostałych osób wyfrunęły mi z pamięci. Wszyscy uczyli się w Szkole Rodziny Wojskowej w Bydgoszczy. Mieściła się ona w budynku na narożniku ulic Jagiellońskiej i Konarskiego lub 3 Maja. Ja mieszkałem wtedy w Inowrocławiu, ale udało mi się na wycieczkę do Krakowa jakoś załapać.

Medal w prezencie

Kpt Kulwieć podczas odsłonięcia pomnika Józefa Pilsudskiego na dziedzińcu Szkkoły Podchorążych w Bydgoszczy - 14 sierpnia 1931 roku

Nadal poszukujemy zdjęć i pamiątek po wizytach Piłsudskiego w Bydgoszczy i z wydarzeń z nim związanych. Powyżej prezentujemy zdjęcie z odsłonięcia pomnika Marszałka na dziedzińcu Szkoły Podchorążych w 1931 r. Ceremonię poprowadził kpt. Andrzej Kulwieć.
Udało nam się również dotrzeć do cennego Medalu Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości (1918-28) - zdjęcie na dole. Został nadany kapitanowi Kulwieciowi, organizatorowi szkolnego muzeum w Szkole Podchorążych przy ul. Gdańskiej. Jego córka Róża Kulwieć medal darowała dr. Zdzisławowi Mroczkowi, gdy razem działali w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Wybrane dla Ciebie

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach"

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach"

Takie są emerytury po waloryzacji w Niemczech. Zobacz tabelę zysku

Takie są emerytury po waloryzacji w Niemczech. Zobacz tabelę zysku

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska