"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" nie będzie omawiany na lekcjach języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisowie w gminie Herby. Taką decyzję podjęła Katarzyna Adamik, dyrektor ZSP w Lisowie, po petycji, którą otrzymała w październiku od rodziców klas III, IV i V.
– W związku z naszymi przekonaniami religijnymi, wnosimy petycję o podjęcie działań w celu całkowitego zniesienia lektury “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling z zajęć lekcyjnych języka polskiego w naszej szkole
– piszą rodzice i tłumaczą swoje obawy:
"Jest to książka, która dokładnie opisuje praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne, a nawet satanistyczne. (...) Szkoła Hogwart, przedstawiona w książce jest zamkniętym światem przemocy i grozy, przekleństw i uroków. Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany, przez co jest to zaproszenie młodego czytelnika nudnego świata ludzi do "ciekawego, pełnego przygód świata okultystycznego" - piszą rodzice i dodają:
"My, jako katoliccy rodzice, nie możemy pozwolić, by treści wyżej wymienionej książki infekowały umysły i dusze naszych dzieci" - argumentują rodzice.
Twórcy petycji powołują się na opinie egzorcystów oraz papieża Benedykta XVI, a jednocześnie nadmieniają, że książka nie jest na liście lektur obowiązkowych, ani uzupełniających, więc nie widzą sensu, aby poświęcać jej czas na lekcjach języka polskiego.
W obszernej odpowiedzi dyrektor Katarzyna Adamik przytacza szereg argumentów przemawiających za omawianiem "Harrego Pottera" na lekcjach języka polskiego. Powołuje się na słowa osób duchownych, które dobrze wypowiadają się o książce J. K. Rowling, a także na wyniki badań o pozytywnym wpływie książki na dzieci. Harry Potter pojawia się nawet na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jako przykład wzorowej odpowiedzi.
Mimo tych argumentów, dyrektor Katarzyna Adamik podjęła decyzję o nieomawianiu książki ze względu na dobro dzieci.
"Grono Pedagogiczne ZSP w Lisowie wyraża ubolewanie, że Rodzice nie doceniają nauczycielskiej troski o wszechstronny rozwój uczniów. Naszym zdaniem uczniowie ZSP w Lisowie zostaną pozbawieni możliwości poznania książki znanej na całym świecie, a tym samym niejako wykluczeni z uczestniczenia w poznawaniu szeroko pojętej kultury" - dodaje dyrektorka szkoły.
"Harry Potter" trafił już w tym roku na listę ksiąg zakazanych w katolickiej szkole Świętego Edwarda w Nashville, w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Książkę usunięto ze szkolnej biblioteki.
- Te książki pokazują, że magia może być zła lub dobra. A to oszustwo. Zaklęcia i uroki, o których mowa w książce, to prawdziwe zaklęcia i uroki. Odczytywane przez istotę ludzką mogą doprowadzić do wywołania złych duchów przez osobę czytającą tekst - twierdził Dan Reehil, ksiądz-dyrektor.
Natomiast w Kielcach rodzice byli oburzeni warsztatami magii opartymi na książce, które odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
Seria "Harry Potter" to najlepiej sprzedająca seria w historii literatury. Do dzisiaj sprzedano na całym świecie 450 milionów egzemplarzy. Zysk ze sprzedaży książek szacuje się na 9 miliardów dolarów, a dalsze 4,4 mld przyniosły książki o młodym czarodzieju. Książka przyniosła światową sławę J.K. Rowling.
Nie przegapcie
Zobaczcie koniecznie
Dasz radę na święta? Spróbuj
Bądź na bieżąco i obserwuj
