Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Haubica z Włoch już w zbiorach Muzeum Wojsk Lądowych

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Haubica na lawecie w momencie przekraczania polskiej granicy. Pojazd, co prawda nie o własnych siłach, pokonał ponad 2 tys. km
Haubica na lawecie w momencie przekraczania polskiej granicy. Pojazd, co prawda nie o własnych siłach, pokonał ponad 2 tys. km Fot. Muzeum Wojsk Lądowych
Haubica wyprodukowana w Starachowicach po kilkudziesięciu latach wróciła do Polski, a konkretnie do Muzeum Wojsk Lądowych

Haubica dotarła już do Bydgoszczy i będzie ją można, oprócz wielu innych historycznych pojazdów, oglądać 11 listopada od 10 do 15, podczas dnia otwartego, jakie Muzeum Wojsk Lądowych organizuje na Osowej Górze z okazji Święta Niepodległości.

Historię polskiego działa opisywaliśmy wiosną. Jeden z naszych rodaków, podczas zwiedzania południa Włoch, w miejscowości Scalea, dostrzegł stojącą na jednym z placów haubicę.

O swoim znalezisku zawiadomił polską ambasadę w Rzymie, a ta Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W sprawę zaangażował się zarówno ambasador Tomasz Orłowski, jak i wydział konsularny polskiej ambasady we Włoszech.

- Haubice te były produkowane na licencji od 1928 roku w Starachowicach. Odegrały istotną rolę w działaniach obronnych we wrześniu 1939 roku. Haubica z Włoch nie jest pierwszym polski, przedwojennym działem w naszej kolekcji - wyjaśnia Łukasz Skoczek z Muzeum Wojsk Lądowych. W 2013 roku z Finlandii dostaliśmy dwie polskie armaty.

Do wybuchu II wojny światowej wyprodukowano około 900 haubic 100mm wz. 14/19. W walkach we wrześniu 1939 roku wzięło udział około 580 takich dział.

Skąd jednak haubica wzięła się we Włoszech? - We wrześniu 1939 roku zdobyli ja Niemcy i sprzedali sojuszniczym Włochom. Ci zdążyli wprowadzić w niej kilka modyfikacji, dodano m.in. hamulec wylotowy, a drewniane koła wymieniono na takie z ogumieniem pneumatycznym - dodaje Łukasz Skoczek.

Nie ma wątpliwości, że haubica znaleziona we Włoszech należała do Wojska Polskiego. Świadczy o tym nabity na niej symbol starachowickich zakładów oraz oznaczenie W.P.

4 listopada władze Scalea przekazali ją przedstawicielom MWL, w zamian otrzymali radziecką armatę ZiS-3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska