Henryk Krajoznawca, czyli ten, który nie ustaje w poszukiwaniach

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Z archiwum Henryka Miłoszewskiego
Czy taki przydomek - Henryk Krajoznawca - znajdzie kiedyś uznanie biografów, czas pokaże. Moim zdaniem tak, bo kto bardziej niż Henryk Miłoszew-ski na niego zasługuje? Jego dorobek z dziedziny krajoznawstwa jest przeogromny. Na co dzień jest prezesem Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, członkiem honorowym PTTK.

Henryk Miłoszewski urodził się w 1957 roku w Dusznikach-Zdroju na Dolnym Śląsku (ziemia kłodzka). Od 50 lat mieszka w Toruniu, we własnym domu przy ul. Okólnej. Jest magistrem historii, którą ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dużą część dorosłego życia (od 1973 roku) związał z turystyką i z poznaną właśnie dzięki turystyce Izabelą, dziś jego żoną, aktywną członkinią kadry Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Mają dwoje dorosłych już dzieci: Annę i Marcina.

- Pracę zawodową rozpocząłem w 1978 roku w „Merino-texie”, czyli Toruńskiej Przędzalni Czesankowej i tam pracowałem do końca 1992 roku, do czasu objęcia funkcji prezesa zarządu Oddziału Miejskiego PTTK imienia Mariana Sydowa w Toruniu - wspomina pan Henryk.

Od tego czasu pełnił wiele społecznych funkcji: w kołach PTTK, komisjach i zarządzie Oddziału Miejskiego PTTK, komisjach i zarządzie wojewódzkim PTTK oraz radach, komisjach i w zarządzie głównym PTTK.

I do dziś najczęściej można go spotkać w biurze zarządu OM PTTK przy ul. Piekary 41 , a to kamienica znajdująca się zaraz po przejściu pod Łukiem Cezara na toruńską starówkę w lewo. Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK znajduje się przez Łukiem Cezara - przy placu Rapackiego 2.

Wspomniany Łuk Cezara to przejście wybite w 1911 roku w parterze XVII-wiecznej kamienicy przez niemieckiego architekta Carla Cäsara. Dzięki temu powstała najkrótsza droga z Bydgoskiego Przedmieścia na Stare Miasto. W roku 1936 pod łukiem zacząłby jeździć tramwaje, ale to już historia - w roku 1971 linię zlikwidowano, pozostawiając tylko na pamiątkę fragment toru.

I właśnie, aby porozmawiać z Henrykiem Miłoszewskim przy dobrej kawie, najlepiej przejść pod Łukiem Cezara.

Turystyka kwalifikowana

Porozmawiajmy zatem o konkretach: - Pańska ulubiona dyscyplina turystyki kwalifikowanej?

- Turystyka piesza i organizacja imprez turystycznych, ale bez reszty pochłania mnie krajoznawstwo - deklaruje pan Henryk.

Nasz rozmówca nie chce się chwalić, ale trzeba przypomnieć, że był organizatorem lub współorganizatorem setek imprez, zlotów i wycieczek, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Były to m.in. Ogólnopolskie Zloty Licealistów w latach 1991-2002. Dwukrotnie był komandorem, a raz kierownikiem trasy podczas Ogólnopolskich Wielodyscyplinowych Rajdów Pieszych w latach 1983, 1991 oraz 1997. Przygotował i zorganizował około 30 obozów wędrowno-szkoleniowych dla młodzieży. Był organizatorem finałów centralnych: Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego - „Poznajemy Ojcowiznę”. W 2004 roku był głównym organizatorem i komandorem Centralnego Zlotu Aktywu Krajoznawczego.

Mało? W imieniu oddziału PTTK administruje siecią szlaków turystyki pieszej obejmującą przeszło 800 km, siecią szlaków rowerowych, a to blisko 600 km oraz kujawsko-pomorskiego odcinka Europejskiego Szlaku Kulturowego - Drogi św. Jakuba o długości 250 km (o tym szlaku pisaliśmy w „Turystyce” tydzień temu).

To jest krajoznawca!

Jako się rzekło - jest krajoznawcą i to z krwi i kości.

W 1998 roku reaktywował działalność Komisji Krajoznawczej przy Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu i od tego czasu jest jej przewodniczącym. Prowadzi Referat Weryfikacyjny nr 79 Regionalnych Odznak Krajoznawczych (ROK) oraz odznak regionalnych: św. Jakuba, Miłośnika Twierdzy Toruń oraz Kujawsko-Pomorskiej Odznaki Krajoznawczej.

Bez żadnej przesady trzeba stwierdzić, że jest uznanym w regionie i kraju autorytetem w zakresie krajoznawstwa. Nie tylko w i dla PTTK, ale też dla wielu instytucji, samorządów lokalnych i wojewódzkiego, wydawnictw, mediów.

Jest członkiem Kolegium Redakcyjnego i autorem artykułów w czasopiśmie turystyczno-krajoznawczym „Kujawy i Pomorze”. Jest autorem wielu opracowań krajoznawczych i turystyczno-krajoznawczych, setek informacji krajoznawczych przeznaczonych dla mediów (często publikujemy je w „Gazecie Pomorskiej” w zapowiedziach kolejnych wycieczek i rajdów Oddziału Miejskiego PTTK), ponad 200 artykułów prasowych o historii i walorach krajoznawczych Torunia oraz miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego.

- Artykuły związane są w szczególności z historycznymi ziemiami naszego regionu - z chełmińską, dobrzyńską, michałowską oraz z Kujawami - wylicza prezes PTTK.

Jest też autorem lub współautorem ponad 100 folderów turystyczno-krajoznawczych, również przewodników turystycznych pieszych i rowerowych.

Praca u podstaw

- Skąd tak ogromna i szczegółowa wiedza o naszym regionie? - pytam naszego bohatera.

- Tę wiedzę pozyskuję poprzez kwerendy historyczne i terenowe, czytanie i porównywanie starych map, dokumentowanie stanowisk oraz poprzez zwykłe kojarzenie faktów i wydarzeń - wyjaśnia. - Pomocne są także rozmowy z osobami znającymi fakty z lokalnej historii. Nie ma takiej szkoły ani uczelni, która mogłaby wyedukować krajoznawcę czy regionalistę. Można powiedzieć, że trzeba mieć to coś, co każe człowiekowi samodzielnie poszukiwać wiedzy i doskonalić swój warsztat.

Na grzyby lub ryby

- Dla wytchnienia po pracy lubię powędkować, a zawsze jesienią oddaję się grzybobraniu - opowiada pan Henryk. - Robię to od lat, więc rozpoznaję już ponad 30 gatunki grzybów jadalnych.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie