Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
Cykl programów popularyzujących historię regionu „Urywki Historii” rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku.
- Pomysł stworzenia własnego cyklu programów historycznych rodził się już od pewnego czasu – mówi Szymon Wiśniewski, nauczyciel i pasjonat historii. – Poprosiłem o pomoc techniczną Krzysztofa Skrzynieckiego. Jest on odpowiedzialny za montaż i kwestie internetowe. Ja przygotowuje się do każdego odcinka czytając książki oraz szukając informacji na dany temat.
Powstało już kilkanaście odcinków poświęconych historii Golubia-Dobrzynia i okolic, w tym materiał dotyczący mostów i przepraw, ulic w Golubiu-Dobrzyniu, społeczności żydowskiej Dobrzynia nad Drwęca oraz Golubia, harcerstwa, dziejów Płonnego, wybuchu powstania styczniowego i jego uczestników. Najnowszy filmik prezentuje Miejsca Pamięci Narodowej w Lisaku, Cieszynach oraz Małkach. Tam w czasie II wojny światowej znajdowały się obozy pracy oraz koncentracyjne.
Zobacz kadry z filmików "Urywki Historii"
Twórcy cyklu „Urywki Historii” założyli kanał na serwisie youtube. Są tam dostępne wszystkie dotychczasowe odcinki. Premiera jest co dwa tygodnie. Ponadto autorzy promują je na facebookowym profilu. Archiwalne materiały Szymona Wiśniewskiego i Krzysztofa Skrzynieckiego są także dostępne w telewizji kablowej. Oglądalność waha się od kilkuset do ponad tysiąca odsłon.
Urywki Historii Golubia-Dobryznia - zobacz wideo
Odcinek 1
Odcinek 2
Odcinek 3
Odcinek 4
Odcinek 5
Odcinek 6
Odcinek 7
Odcinek 8
Odcinek 9
Odcinek 10
Odcinek 11
Odcinek 12
Odcinek 13
Odcinek 14
- Pasją do historii zaraził mnie właśnie Szymon – mówi Krzysztof Skrzyniecki, odpowiedzialny za nagranie materiałów oraz ich montaż i publikacje w sieci. Stworzenie kilkunastominutowego odcinka pochłania dwie godziny nagrań w terenie i kilka godzin pracy nad montażem przy komputerze.
Projekt cały czas się rozwija.
- Osobiście dla mnie bardzo ciekawy jest materiał związany z historią końca II wojny światowej w Golubiu-Dobrzyniu i okolicach – dodaj Szymon Wiśniewski. – W dwóch odcinkach pomagał nam specjalista w tej dziedzinie, pasjonat historii Piotr Orfin, który oprowadził nas i tym samym odbiorców naszych filmów po miejscach, gdzie w styczniu 1945 roku toczyły się walki pomiędzy wojskiem niemieckim a nacierającymi oddziałami Armii Czerwonej.
Społecznicy zaangażowali się także w akcję charytatywną i wsparcie chorej Zuzi, mieszkanki Golubia-Dobrzynia.
- Specjalnie dla Zuzi zorganizowaliśmy internetową licytację zdjęć Golubia-Dobrzynia. Pan Marian Pniewski, pasjonat historii miasta sam stworzył unikatowy album – dodaje Krzysztof Skrzyniecki. – Dochód z jego licytacji przekażemy w całości na pomoc dla Zuzi. Już w planach mamy kolejnego tego typu działania. Pan Marian także podpowiedział nam kilka pomysłów, co do kolejnych odcinków.
Filmowy duet zorganizował także konkurs internetowy dla widzów, w którym do wygrania były koszulki z logo „Urywki Historii”.
– Organizując konkurs chcieliśmy zachęcić widzów do wspólnego tworzenia materiałów – dodaje Szymon Wiśniewski. – W ten sposób powstał nasz ostatni materiał poświęcony obozom pracy i koncentracyjnym w Lisaku, Cieszynach i Małkach. Pomysł na jego powstanie dał nam nasz widz. Kolejne pomysły mamy także od widzów. W planach jest materiał poświęcony nieistniejącym już zakładom pracy np. mleczarni, rzeźni, tartakowi czy linii kolejowej.
