Tadeusz Przyborowski wiele lat walczył o uratowanie pałacu w Samostrzelu. Wysiłki te przypomniał podczas piątkowej sesji dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle Sławomir Łaniecki .
Działania Tadeusza Przyborowskiego i jego wielka miłość do Samostrzela nie uszły również uwadze Marka Rubnikowicza , wojewodzkiego konserwatora zabytków. W piątek, na początku sesji naukowej, wręczył on Tadeuszowi Przyborowskiemu "Złotą Odznakę za opiekę nad zabytkami". Dziękując za wyróżnienie laureat wspomiał, że miłości do Ojczyzny nauczył się na Kresach Wschodnich. Urodził się bowiem na pograniczy Polesia i Wołynia. Do Samostrzela przyjechał z nakazem pracy i ...zakochał się w pięknie krajeńskiej ziemi - Życie nie polega tylko na konsumowaniu dóbr. Trzeba coś z siebie dać. A ja mam jeszcze wiele energii - mówił wzruszony.
O pałacu w Samostrzelu i inych zabytkach powiatu nakielskiego - kościele poklasztornym w Kcyni, dworze w Grocholinie i Chwaliszewie etc. mówiła w LO Iwona Brzozowska , szefowa bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Wśród prelegentów byli także lokalni działacze kultury.
Kamila Czechowska , dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, przybliżyła słuchaczom postać znanego szubińskiego społecznika Zenona Erdmanna. Dr. Alojzy Szudrowicz z Kcyni opowiedział o znaczeniu dla miasta zakonu karmelitów, a Marlena Bobrowska z Muzeum Ziemi Krajeńskiej przedstawiła uczestnikom sesji życie i działalność Klary Prillowej. Na sesji można było także nabyć publikację, pokłosie pierwszej sesji naukowej, która odbyła się w Nakle w ubr.
Tekst i fot.
MAJA STANKIEWICZ
Historia nieznana

Aula LO im. Krzywoustego w Nakle wypełniona była po brzegi. W sesji wzięli udział naukowcy, ludzie zajmujący się kulturą regionu, samorządowcy, młodzież i mieszkańcy Nakła.
W auli nakielskiego LO odbyła się sesja naukowa poświęcona kulturze Krajny i Pałuk. Podczas uroczystości "Złotą Odznakę za opiekę nad zabytkami" otrzymał Tadeusz Przyborowski z Samostrzela.