Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!
O nowej publikacji poinformował nas Mariusz Winiecki, pochodzący z Szubina pasjonat historii, pracownik naukowy w Instytucie Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Za upowszechnianie wiedzy o byłych obozach jenieckich w Szubinie, a szczególnie o oflagu 64, gdzie przetrzymywano Amerykanów Szubińskie Towarzystwo Kulturalne nagrodziło go w 2017 r. medalem im. Ks. Jana Kleina.
To Cię może również zainteresować
Mariusz Winiecki utrzymuje kontakt z rodzinami byłych więźniów amerykańskich przetrzymywanych w czasie wojny w obozie jenieckim w Szubinie. Prowadzi też specjalną stronę internetową w języku angielskim. To on wypatrzył i rzucił pomysł, by urządzić izbę pamięci w jedynym baraku, który ocalał i stoi do dziś na terenie dawnego oflagu 64 w Szubinie. Projekt ten jest w trakcie realizacji.
Nieznane fakty z historii Turu
Kolejna inicjatywa Mariusza Winieckiego, zrealizowana wspólnie z Janem Danilukiem, to niewielka publikacja poświęcona obozowi jenieckiemu w w Turze. To jeden z zapomnianych obozów jenieckich, który działał w latach 1940-1941. Przeznaczony był dla szeregowców i podoficerów, przede wszystkim brytyjskich. Przebywało w nim jednorazowo kilkuset żołnierzy.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
- W publikacji zaprezentowano szereg zdjęć ukazujących życie codzienne jeńców, fragmenty wspomnień czy listów, a także plan dawnego obozu. Większość z tych materiałów nie była wcześniej publikowana – informuje współautor monografii.
Pamięć o jeńcach alianckich wciąż żywa w Szubinie
Fundacja, która wydała monografię powstała w listopadzie 2018 r. Jak informuje Mariusz Winiecki - jej powstanie to wynik wieloletniej współpracy byłych amerykańskich jeńców z Oflagu 64, czyli obozu jenieckiego istniejącego w Szubinie w latach 1943-1945 i ich rodzin, z pasjonatami i badaczami historii. Główny cel to popularyzowanie wiedzy o jeńcach alianckich przetrzymywanych w obozach na terenie Szubina i okolic oraz kultywowanie pamięci o obywatelach polskich, którzy więźniom tym pomagali.
Zobacz zdjęcia związane z tym tematem
Nowa publikację dotycząca Turu jest dostępna w bibliotekach i muzeach regionalnych. Można ją nabyć także bezpośrednio w Fundacji (Szubin, ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego 17/1).
