Pamiątki, które można zobaczyć do końca tygodnia, dotyczą Sępólna Krajeńskiego i okolic. Większość eksponatów została wypożyczona i musi wrócić do właścicieli, dlatego ci, którzy chcieliby je obejrzeć, muszą się pospieszyć. Zbiory są wyjątkowo ciekawe. Najstarszym eksponatem wystawy jest mapa rewiru leśnego Lutówko, która pochodzi z roku 1816.
- To pamiątki związane z historią Sępólna Krajeńskiego, jego mieszkańców: fotografie dotyczące historii Komierowskich i Komierowa oraz Sępólna Krajeńskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego, ale też wcześniejsze pocztówki. Mamy również butelki z browaru Luxa, druki i rękopisy, w tym dzienniczek Andrzeja Komierowskiego z 1942 roku. Zgromadziliśmy też odznaczenia i medale Bractwa Kurkowego z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz artefakty z okresu II wojny światowej, w tym militaria. Zobaczyć można listy przewozowe na przewóz towarów do Berlina ze stacji kolejowej w Lipce, ponieważ w Sępólnie jeszcze wtedy dworca kolejowego nie było, a także elementy ekwipunku żołnierza Wehrmachtu – zachęca Łukasz Jakubowski z Biblioteki Publicznej w Sępólnie.
Wystawę można zwiedzać za darmo. Jest ona przygotowywana w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Trzecie Miejsce. Ekspozycja czynna jest w sępoleńskiej bibliotece: w poniedziałek (10 października) w godzinach od 9.00 do 19.00, a od wtorku do piątku będzie ją można zwiedzać w godzinach od 9.00 do 17.00.
