Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczne wydarzenie w Zakopanem. Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że Polska będzie aplikować o letnie igrzyska olimpijskie w 2036 roku

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
W środę, 27 września, podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem prezydent RP Andrzej Duda ogłosił oficjalnie, że nasz kraj będzie zabiegać o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Podkreślił, że Polska w ostatnich latach zrobiła ogromny postęp pod względem rozwoju i po realizacji kolejnych wyzwań infrastrukturalnych będziemy gotowi na przeprowadzenie największej sportowej imprezy na świecie.

- Po konsultacjach, które odbyliśmy z szefostwem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, chcę ogłosić, że naszym zamiarem jest rozpoczęcie starań o organizację letnich igrzysk olimpijskich w naszym kraju w 2036 roku - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że w Polsce w ostatnich 11 latach odbyły się dwie duże sportowe imprezy: piłkarskie Euro 2012 i III Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie i Małopolsce. - To były udane przedsięwzięcia. Podjęliśmy więc decyzję, aby zabiegać o letnie igrzyska olimpijskie - zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

W przypadku aplikacji o igrzyska powinno być wskazane miasto-gospodarz. Minister sportu Kamil Bortniczuk w rozmowie z nami potwierdził, że na główne miasto-gospodarza letnich igrzysk olimpijskich wytypowana została Warszawa.

- Wybór jest oczywisty. Stolica ma swoje prawa w kontekście tego, że planujemy wielkie inwestycje infrastrukturalne związane chociażby z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Myślę więc, że Warszawa jest naturalnym wyborem, jako główne miasto, bo część dyscyplin podczas igrzysk może odbyć się w innych miejscach – przyznał minister Kamil Bortniczuk.

- Pod względem infrastrukturalnym i komunikacyjnym powinniśmy być w 100 procentach gotowi do przeprowadzenia w 2036 roku tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim są letnie igrzyska - zapewnił prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że w ostatnich latach rozwój naszego kraju postępuje dynamicznie - przekroczyliśmy już liczbę 5 tysięcy kilometrów w przypadku budowy dróg ekspresowych i autostrad. Zgodnie z planem rozwoju sieci dróg w Polsce do 2030 roku, a najpóźniej do 2033 roku. dróg ekspresowych i autostrad mamy mieć 8 tysięcy kilometrów.

- To zapewni sprawne przemieszczanie się pomiędzy największymi ośrodkami. Igrzyska olimpijskie będą rozgrywane w tych najważniejszych ośrodkach, tam gdzie będzie najwięcej kibiców, tam gdzie będziemy dysponować i już dysponujemy największą bazą infrastrukturalną, sportową i hotelową. Jesteśmy przekonani, że do tego czasu będzie gotowy Centralny Port Komunikacyjny z nowoczesnym lotniskiem i siecią połączeń kolejowych - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W najbliższych latach ma być też czas na uzupełnienie infrastruktury sportowej niezbędnej do przeprowadzenia letnich igrzysk.

Decyzja o tym, kto zostanie gospodarzem największej sportowej imprezy w 2036 roku ma zapaść za trzy lata. Kompletna aplikacja ze wskazaniem miasta kandydata i konkretnych obiektów sportowych musi być gotowa do 2025 roku.

Dotychczas aplikacje dotyczące igrzysk w 2036 roku złożyły trzy kraje. Imprezę chcą zorganizować: Meksyk (Guadalajara, Mexico City, Monterrey, Tijuana), Indonezja (planowane miasto Nusantra) i Turcja (Stambuł).

Sprawdzianem dla Polski były niedawne igrzyska europejskie, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w Krakowie i Małopolsce. W 13 miastach, na 26 obiektach, w 29 sportach rywalizowało 6432 sportowców.

Minister sportu Kamil Bortniczuk wyliczył: - W igrzyskach olimpijskich w Tokio wystąpiło nieco ponad 11 tysięcy sportowców, podobnie będzie za rok w Paryżu. To jest więc tylko kwestia przełożenia tego co zrobiliśmy na większą skalę.

Koszty organizacji najbliższych letnich igrzysk w Paryżu w 2024 roku oszacowano na ok. 3 mld euro.

Przypomnijmy, że były też rozmowy o organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie lub Zakopanem wspólnie ze słowackim Popradem. Minister Sportu Kamil Bortniczuk wyjaśniał jednak, że największy problem to doprowadzenie do bezprecedensowej decyzji, aby igrzyska odbyły się w dwóch krajach. Polska sama nie może zorganizować zimowych igrzysk, bowiem nie ma gdzie przeprowadzić zawodów w narciarstwie alpejskim.

W Krakowie w przeszłości przygotowywano zgłoszenie do organizacji igrzysk w 2022 r. Impreza miała się odbyć z wykorzystaniem potencjału Tatr. W przeprowadzonym referendum większość krakowian było przeciwko takiemu wydarzeniu pod Wawelem.

Igrzyska Europejskie 2023 kosztowały pół miliarda złotych. P...

Podczas Europejskiego Kongresu Sportu w Zakopanem spotykają się reprezentanci sportu (trenerzy, zawodnicy, działacze), politycy i przedstawiciele biznesu. Przygotowano 7 bloków tematycznych i blisko 60 paneli, wystąpi prawie 200 panelistów.

Pierwszego dnia Kongresu (26 września) odbyła się Małopolska Gala Sportu, drugiego dnia (27 września) zaplanowano Galę Ambasadorów Sportu.

W Kongresie wziął udział selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej Michał Probierz. Wśród uczestników są także m.in. Michał Listkiewicz, Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Kuba Przygoński, Tomasz Majewski, czy Sławomir Szmal. Przybyła także liczna grupa gości z zagranicy.

Wśród omawianych tematów, oprócz perspektyw organizacji dużych imprez sportowych i współpracy przy tym przedstawicieli sportu, polityki i biznesu, znajdą się także takie zagadnienia jak m.in. inicjatywy i programy rządowe i samorządowe, które mogą korzystnie wpływać na sportowy rozwój młodzieży, ochrona młodzieży przed zagrożeniami w sporcie, dyplomacja sportowa - sport jako sfera prowadzenia dyplomacji międzynarodowej i wykorzystywania go do promocji wizerunku kraju, czy zyski jakie może przynieść inwestowanie w sport.

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska