W obecnym miejscu, na lewym brzegu Wisły, Nieszawa pojawiła się w 1460 r. Miasto przeniesione zostało spod samego Torunia. Postarali się o to zazdrośni o pomyślny jej rozwój toruńscy mieszczanie. Kazimierz Jagiellończyk przeniósł więc Nieszawę trzydzieści kilometrów w górę Wisły, nieopodal miasteczka Przypust. Pomimo trudności czynionych przez torunian Nowa Nieszawa rychło doszła do znacznego dobrobytu dzięki handlowi zbożem.
Handel zbożem odbywał się oczywiście Wisłą. Niestety, nie zachowały się w Nieszawie takie zabytki - np. spichrze - świadczące o tym procederze. Ale przecież jest w tym miasteczku wiele innych, ciekawych obiektów i urokliwych zakątków. Kościół pod wezwaniem św. Jadwigi, plebania, gdzie urodził się Stanisław Noakowski, dworek, gdzie potem mieszkał - dziś siedziba oddziału Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, klasztor franciszkanów, rynek i kamieniczki...
Z atrakcji innego rodzaju polecamy prom. Przeprawa przez rzekę na bobrownicki brzeg to jest też duża frajda turystyczna, a przy okazji, już prawym brzegiem Wisły, można szybko dojechać do Bobrownik i obejrzeć ruiny krzyżackiego zamku.
Czytaj e-wydanie »