Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW w Bydgoszczy organizował konferencję, której tematem były dobre i złe sąsiedztwa, przedstawiane w perspektywie globalnej, międzynarodowej, jak i lokalnej.
Wśród referatów zgłoszonych przez przedstawicieli kilkunastu krajowych ośrodków akademickich oraz kilku zagranicznych organizatorzy zaaprobowali także wystąpienie reprezentanta Zespołu Szkół w Gostycynie. Marek Sass zaproponował temat dotyczący kształtowania się wielowiekowego sąsiedztwa społeczności świeckiej i zakonnej w Bysławku.
Referujący, po przedstawieniu ważniejszych etapów dziejów wsi i klasztoru, zwrócił uwagę, iż wzajemna otwartość, szacunek, życzliwość oraz okazywana pomoc sprzyjały powstaniu pozytywnych relacji między oboma środowiskami, których nie naruszyła restrykcyjna polityka władz pruskich w okresie zaboru, okupacja hitlerowska ani antykościelne działania w czasach Polski Ludowej. - W Bysławku dialog sacrum i profanum jest czymś naturalnym, niewymuszonym przez czynniki zewnętrzne. Dlatego nadal służy obu społecznościom - podkreślił Marek Sass. - Stanowi przykład wzajemności, czyli kształtowania relacji sąsiedzkich opartych na obdarzaniu się dobrem. Wynika to z świadomości wspólnego dziedzictwa przeszłości, które jest ważnym elementem tożsamości miejsca i jego mieszkańców.
Czytaj e-wydanie »