Zajęcia ogólnouniwersyteckie, zwane zwyczajowo przez studentów ogunami, są dostępne dla wszystkich. Może zapisać się na nie każdy chętny student. Warto jednak wiedzieć, że w wybranych semestrach zajęcia ogólnouniwersyteckie są obowiązkowe. Spędza to sen z powiek niektórym żakom, bo zarejestrowanie się na ten jeden, wymarzony wykład wcale do najłatwiejszych nie należy. Choć studenci mogą wybierać z blisko stu propozycji - a pula ta z każdym dniem wzrasta - to warto pamiętać, że liczba miejsc na poszczególnych zajęciach jest ograniczona.
Polecamy
- Kto do Apatora Toruń po awansie? Znamy listę życzeń. Są niespodzianki!
- Ikea otwiera pierwszy sklep z używanymi meblami!
- Koronawirus w gastronomiku. Jedna z klas od poniedziałku uczy się zdalnie
- Żłobki w Toruniu. Tutaj są wolne miejsca! Ile trzeba zapłacić?
- Zabytkowy szyld z Bydgoskiego Przedmieścia uratowany! [Zdjęcia]
- Jak urządzić tereny zielone na toruńskich Wrzosach? Trwają konsultacje społeczne
Świat według Trumpa i inne smaczki
Jak wyróżnić swoją propozycję spośród wielu innych? Prowadzący wykazują się niebywałą kreatywnością przy tworzeniu nazw zajęć. Na Wydziale Prawa i Administracji odbywa się wykład „Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską i… że Cię uwzględnię w testamencie…”. Tematyka zajęć dotyczy problemów prawa rodzinnego i spadkowego. Uwagę zwraca również wykład "Miłość, wolność i rock'n'roll w kulturze rosyjskiej XX w." prowadzony przez dr hab. prof. UMK Iwonę Rzepnikowską na Wydziale Humanistycznym. Niestety, będzie można się na niego zapisać dopiero w semestrze letnim. Na tym samym wydziale studenci mogą poprawić własny styl dzięki zajęciom "Paryski szyk. Z historii mód i obyczajów" albo poznać "Przeklęte problemy Dostojewskiego".
Na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych studenci mają okazję zgłębiać różne rodzaje filozofii - począwszy od "Filozofii samotności", skończywszy na "Filozofii zła". Z kolei na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie chętni przekonają się, jak wygląda "Świat według Trumpa". Zajęcia dr hab. prof. UMK Leszka Kuka poświęcone są polityce zagranicznej USA w latach 2017-2020.
Hity zeszłych lat
Warto zauważyć, że obecnie w puli dostępnych wykładów ogólnouniwersyteckich jest "zaledwie" 71 propozycji. Tymczasem w zeszłym roku było ich aż 137. Kolejne zajęcia będą wprowadzane do systemu w najbliższych dniach. Przypomnijmy więc najoryginalniejsze tytuły z poprzednich lat. Studenci mogli wówczas dowiedzieć się, "Jak zrozumieć polityków i nie dać się oszukać" czy uczęszczać na wykład "O jedzeniu, samochodach, muzyce i tańcu" i przekonać się, jak integrują się zmysły. Uwagę zwracał również wykład "On i ona. Komunikacja w związku", który, co ciekawe, odbywał się na Wydziale Teologicznym.
Dużym zainteresowaniem w zeszłych latach cieszyły się zajęcia dotyczące sfery seksualnej człowieka. Studenci mogli zapisywać się na takie wykłady jak "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o rozmnażaniu człowieka, ale boicie się zapytać" bądź "Seksualność Polaków - wyniki raportu 2017. Co wynika z aktualnych danych?". Z naszych informacji wynika, że będą one dostępne również w najbliższym roku akademickim.
Jednym z założeń zajęć ogólnouczelnianych jest rozwój zainteresowań studentów - a te bywają naprawdę różnorodne. Dlatego też w ofercie UMK znajdziemy takie smaczki jak "Wszechświat dla wszechstronnych" czy "Podstawy matematyki - więcej pytań niż odpowiedzi". Na tych ostatnich nie wymaga się głębszego przygotowania matematycznego. A co jest największym hitem zajęć ogólnouniwersyteckich? Według studentów - "Chemia dla humanistów". To prawdopodobnie jeden z najchętniej wybieranych wykładów. Po kilku sekundach od rozpoczęcia rejestracji wszystkie miejsca są już zajęte
Oczywiście w ofercie toruńskiej uczelni są również inne, ciekawe propozycje. Pamiętajmy, by nie oceniać książki po okładce, a zajęć - po tytule, i zagłębić się w ich program.
