Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowe Medale Burmistrza Żnina dla działaczy i zawodników Pałuczanki [zdjęcia]

(iwo)
Rok 2023 jest wyjątkowy dla zespołu MKS Pałuczanka Żnin. Klub obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji działacze i zawodnicy otrzymali medale burmistrza. Oto relacja z wydarzenia >>>
Rok 2023 jest wyjątkowy dla zespołu MKS Pałuczanka Żnin. Klub obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji działacze i zawodnicy otrzymali medale burmistrza. Oto relacja z wydarzenia >>>Iwona Góralczyk
Z okazji 100-lecia klubu Pałuczanka Żnin działacze i zawodnicy zostali uhonorowano medalami burmistrza Żnina. Uroczyste ich wręczenie odbyło się 21 grudnia br. w auli im. Zbigniewa Skorwidera w budynku Urzędu Miejskiego. Po części oficjalnej Robert Luchowski zaprosił wyróżnionych do swojego gabinetu na słodki poczęstunek. Piłkarze w kuluarach wspominali lata młodości w Pałuczance, opowiadali, że stadion to było kiedyś klepisko, a o utrzymanie murawy musieli dbać sami.

- Rok 2023 jest rokiem wyjątkowym dla zespołu MKS Pałuczanka Żnin. Klub obchodzi 100-lecie istnienia. Niewiele jest zespołów, które mogą się poszczycić tak długą historią i tradycją. Dziś pragniemy nagrodzić tych, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i oddaniem przyczynili się do tego, że możemy świętować tak okazały jubileusz - mówił na wstępie prowadzący spotkanie w auli Aleksander Kranc.

Medale, które na wniosek zarządu klubu trafiły na ręce nagrodzonych, są wykonane z brązu i zostały zaprojektowane i wykonane przez pałuckiego twórcę Zbigniewa Dolskiego.

Na awersie znajduje się sylwetka średniowiecznej bramy miejskiej w wieńcu laurowym i napis Żnin. Na rewersie, pod napisem Medal Burmistrza Żnina, widnieje bryła gmachu Urzędu Miejskiego na tle stylizowanej panoramy miasta.

Oto lista nagrodzonych medalami burmistrza Żnina

  • Grzegorz Berdysz - wieloletni zawodnik i członek zarządu Pałuczanki Żnin. Pełnił funkcję prezesa klubu. Nadal związany z klubem pełniąc rolę spikera zawodów
  • Adam Dutkiewicz (medal odebrała żona Ewa) - obrońca, pseudonim "Dudek". Od 1984 do 1994 roku czynny zawodnik Pałuczanki Żnin. Trener w klubie od 1996 do 2020 roku. Następnie członek zarządu od 2012. Działa w klubie od 39 lat.
  • Ignacy Kazimierz Kolasiński - zawodnik Pałuczanki Żnin w latach 1956-1970. W 1968 r. powołany do zarządu na stanowisko sekretarza Klubu, jednocześnie zajmując się prowadzeniem kroniki Klubu do roku 2021.
  • Czesław Kośmicki - od ponad 25 lat działacz w Pałuczance Żnin. Były członek zarządu i prezes MKS Pałuczanka Żnin. Inicjator i propagator budowy zaplecza socjalnego na Stadionie Miejskim w Żninie
  • Rafał Witucki (medal odbierał Jakub Witucki) - bramkarz, pseudonim "Wiciu". Z Klubem związany od 1982 roku jako czynny zawodnik, od 2010 r. jako trener drużyn młodzieżowych, seniorów oraz bramkarzy. Od 2017 r. pełnił funkcję wiceprezesa Klubu, a w 2020 roku został prezesem ds. organizacyjnych. Z klubem związany od 41 lat.
  • Krystian Stypczyński (w zastępstwie medal odebrał Czesław Kośmicki) - lewy pomocnik, stały wykonawca rzutów rożnych, dużo widział na boisku, dobrze wyszkolony technicznie, długoletni kapitan drużyny, trener juniorów i seniorów, wieloletni członek zarządu klubu jak i prezes klubu. Zawodnik w latach 1962- 1979, trener w latach 1983-1990, działacz w latach 1979-2023.
  • Piotr Cieślak - obrońca, pseudonim "Beka", zawodnik uniwersalny mogący grać na boku jak i w środku obrony, dobry drybling i gra obiema nogami, precyzyjne i techniczne strzały z daleka, dobry ciąg na bramkę przeciwnika, dobra gra głową, nadal aktywny zawodnik lig halowych.
  • Radosław Stelmaszewski (w zastępstwie medal odebrała córka Dominika) - napastnik, pseudonim "Żaba", zawodnik historia klubu z Gnieźnieńskiej, król strzelców ligi okręgowej, zawodnik o niesamowitej szybkości, bramkostrzelny, postrach bramkarzy, najlepszy strzelec w historii Pałuczanki Żnin.
  • Adam Białożyński - zawodnik Pałuczanki Żnin w latach 1972-1991. Od 1992 do 2008 roku trener w różnych kategoriach wiekowych. W 2002 roku wprowadził drużynę do IV ligi co jak dotychczas jest największym sukcesem w 100-letniej historii klubu. Od 2008 do 2017 roku członek zarządu Pałuczanki. Od 2017 r. działa jako wiceprezes klubu a od roku 2020 jako Prezes ds. sportowych. Związany z Pałuczanką 51 lat.

Honorowym Medalem Burmistrza Żnina zostali nagrodzeni nie tylko byli piłkarze i działacze zasłużeni dla historii klubu, ale również cała społeczność klubowa Pałuczanki Żnin, która przez lata kibicowała, wspierała klub i kierowała nim. O odbiór Honorowego Medalu Burmistrza Żnina dla Klubu Pałuczanka Żnin poproszony został prezes Adam Białożyński. Na ręce pana prezesa trafił również symboliczny list gratulacyjny skierowany do społeczności Pałuczanki Żnin.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Czesław Kośmicki. Wspominał lata działalności dla klubu, nawet kosztem rodziny. - Ale dziś tego nie żałuję - przyznał. Zaapelował, aby z budżetu gminy Żnin wygospodarować diety dla zawodników.

Adam Białożyński podziękował władzom Żnina za uhonorowanie Klubu. Wręczył też burmistrzowi Żnina Brązową Odznakę Zasłużonego dla Sportu nadaną jeszcze przez byłego ministra sportu i turystyki.

Również 21 grudnia, ale już na terenie Centrum Sportów Wodnych, odbyły się trzy odrębne spotkania burmistrza Żnina z drużynami MKS "Pałuczanka Żnin". Wzięli w nich udział zawodnicy:

  • "Trampkarze" ,
  • "Juniorzy Młodsi"
  • "Juniorzy Starsi".
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska