https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak kiedyś wyglądała Cukrownia Żnin po wygaszeniu produkcji. Zobaczcie zdjęcia

Iwona Góralczyk
Tak wyglądała Cukrownia Żnina w 2015 roku.
Tak wyglądała Cukrownia Żnina w 2015 roku. Iwona Góralczyk
Cukrownia Żnin, która przez wiele lat była jednym z kluczowych zakładów przemysłowych w regionie, przeszła niezwykłą metamorfozę. Jeszcze dekadę temu, w 2015 roku, miejsce to było w ruinie, a jego przyszłość wydawała się niepewna.

Początki Cukrowni Żnin

Historia Cukrowni Żnin sięga końca XIX wieku, kiedy to w 1893 roku lokalni ziemianie podjęli decyzję o budowie fabryki cukru. Już rok później, 15 października 1894 roku, rozpoczęła się pierwsza kampania cukrownicza. Początkowo zakład nosił nazwę Zuckerfabrik Znin i był zarządzany przez niemiecką Radę Nadzorczą oraz Zarząd spółki.

Fabryka zajmowała teren o powierzchni 50 hektarów, który w styczniu 1894 roku został przyłączony do gruntów miejskich. Po zakończeniu I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego w 1919 roku, cukrownia przeszła w ręce Polaków. Niemiecki dyrektor został usunięty, choć wielu niemieckich pracowników pozostało, przyjmując polskie obywatelstwo.

W 1922 roku zakład zaczął funkcjonować jako polska spółka pod nazwą "Cukrownia "Żnin" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością". Na jej czele stanął Wiesław Tuchołka, właściciel ziemski ze Złotnik. W strukturze zarządzania pojawiło się Walne Zgromadzenie Udziałowców, choć nie wszyscy mogli pełnić funkcje kierownicze bez zdeponowania odpowiedniej ilości akcji.

Cukrownia Żnin w czasach powojennych

Podczas II wojny światowej Cukrownia Żnin ponownie znalazła się pod niemiecką kontrolą, jednak po wyzwoleniu Żnina, zakład został przekazany Polakom. 12 lutego 1945 roku inż. Zygmunt Kittel powrócił na stanowisko dyrektora, mianowany przez pełnomocnika Ministerstwa Przemysłu.

W 1950 roku fabryka stała się własnością państwa. W latach 70. XX wieku skupiono się na modernizacji zakładu, co pozwoliło na skrócenie kampanii cukrowniczej. Wprowadzono mechanizację wielu procesów, co poprawiło warunki pracy, zwiększyło produkcję i moc przerobową zakładu.

Rok 2004 przyniósł koniec produkcji w Cukrowni Żnin, co wywołało falę protestów społecznych. W odpowiedzi na decyzję o zamknięciu zakładu, zorganizowano głodówki, najpierw mężczyzn, a potem kobiet i dzieci. Mimo to, w magazynach cukrowni nadal przechowywano cukier z Kruszewa oraz melasę z Kruszwicy.

Nowy rozdział dzięki grupie Arche

W 2015 roku grupa Arche S.A. zakupiła Cukrownię Żnin, a dwa lata później rozpoczęła jej przekształcanie w kompleks konferencyjno-wypoczynkowy. W sierpniu 2017 roku, podczas nawałnicy, zniszczeniu uległ charakterystyczny 72-metrowy komin cukrowni, który obecnie ma 35 metrów.

Zobaczcie w poniższej galerii, jak wyglądała Cukrownia Żnina przed 10 laty.

Ciekawostką związaną z Cukrownią Żnin była kolejka wąskotorowa, która od 1894 roku transportowała buraki do fabryki. Sieć torów o szerokości 600 mm miała długość około 46 km. Kolejka dysponowała jedną lokomotywą spalinową i ośmioma parowozami, z których jeden można dziś zobaczyć w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska