Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowe oddawanie krwi - zajmie tylko godzinę, a może uratować czyjeś życie

Piotr Wiśniewski
Sam akt oddania krwi zajmuje tylko około 10 minut
Sam akt oddania krwi zajmuje tylko około 10 minut archiwum GP / Maryla Rzeszut
Honorowe oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, zajmuje niewiele czasu i nie przysparza większych problemów. Mimo to co roku powraca problem braku krwi w czasie wakacji - wtedy, gdy potrzeba jej akurat najwięcej

Średnio każdej minuty ktoś potrzebuje krwi. Jedna jej jednostka, którą oddaje krwiodawca, może uratować życie nawet trzem osobom poszkodowanym.

- Warto pamietać o tym, że każdy z nas lub naszych bliskich może kiedyś znaleźć się w nagłej sytuacji, gdy będzie potrzebował transfuzji - przekonuje Paweł Wojtylak, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. - Krew niestety jest nie do zastąpienia. Nie ma dla niej żadnego substytutu, mimo, że już od dziesiątków lat trwają prace nad taką substancją - wyjaśnia.

By oddać krew, należy zgłosić się do punktu krwiodawstwa, zabierając ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem. Po rejestracji i wypełnieniu ankiety jesteśmy poddawani badaniu lekarskiemu i laboratoryjnemu. Krew może być pobrana jedynie od osób całkowicie zdrowych. Sam akt jej oddania zajmuje około 10 minut. Łącznie nasza wizyta w punkcie krwiodawstwa zwykle nie zajmie więcej niż godzinę.
W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi każdy powinien wypić około dwa litry płynów, wyspać się i być wypoczętym. Bardzo ważne jest także, by przed udaniem się do punktu krwiodawstwa zjeść lekki posiłek oraz nie pić alkoholu. Także w dniu poprzednim.

Każdemu honorowemu krwiodawcy przysługuje posiłek regeneracyjny: 8 czekolad, wafel i sok. W dniu oddania krwi mamy także prawo do zwolnienia z pracy. Osoby, które by oddać krew dojeżdżają spoza miasta mogą liczyć na zwrot kosztów. Bezpłatnie każdy może też uzyskać wyniki swoich badań: morfologię oraz wirusologiczne.

Niektóre samorządy wprowadzają nawet bezpłatne bilety w komunikacji miejskiej dla zasłużonych honorowych dawców krwi. W Bydgoszczy bilet wolnej jazdy przysługuje osobom, które oddały 18 litrów krwi.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa ma swoje oddziały terenowe w największych miastach regionu. Mimo to często dosłownie samo wychodzi do ludzi. - W tej chwili prowadzimy pobór mobilny praktycznie we wszystkich powiatach na terenie województwa - mówi dyrektor RCKiK. - Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich.

Więcej informacji, w tym godziny otwarcia punktów krwiodawstwa oraz harmonogram poboru mobilnego są na: www.rckik-bydgoszcz.com.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska