Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowi krwiodawcy odebrali odznaki

(PA)
Agnieszka Kopciuch, Wojciech Strehlau i Paulina Kutnik z Zespołu Szkół Rolniczych otrzymali dyplomy za wspieranie akcji poboru krwi
Agnieszka Kopciuch, Wojciech Strehlau i Paulina Kutnik z Zespołu Szkół Rolniczych otrzymali dyplomy za wspieranie akcji poboru krwi Fot. Piotr Bilski
Bogdan Sroka oddał ponad 79 litrów krwi, a Jerzy Łazowski - 40. Za ten bezcenny dar, ratujący zdrowie i życie ludzkie, otrzymali Odznaki Honorowe PCK.
Bogdanowi Sroce(od lewej) odznakę wręczył Władysław Cierpisz, członek Honorowy PCK
Bogdanowi Sroce(od lewej) odznakę wręczył Władysław Cierpisz, członek Honorowy PCK Fot. Piotr Bilski

Bogdanowi Sroce(od lewej) odznakę wręczył Władysław Cierpisz, członek Honorowy PCK
(fot. Fot. Piotr Bilski)

- Pierwszy raz oddałem krew 13 stycznia 1965 roku. Jako słuchacz oficerskiej szkoły samochodowej w Pile wspólnie z kolegami założyliśmy pierwszy klub krwiodawców - mówi Bogdan Sroka, który otrzymał najwyższą Odznakę Honorową PCK I stopnia. - Po ukończeniu nauki, dalej chodziłem na pobory. Oddałem ponad 79 litrów tego leku. W tej chwili działam jako sekretarz klubu HDK przy 1 Ośrodku Szkolenia Kierowców.

Pierwsze "kłucie" było w wojsku

Jerzy Łazowski
Jerzy Łazowski Fot. Piotr Bilski

Jerzy Łazowski
(fot. Fot. Piotr Bilski)

- Oddałem w sumie 40 litrów krwi - mówi Jerzy Łazowski krwiodawca, któremu przyznano Odznakę Honorową PCK II stopnia. - Moja przygoda z krwiodawstwem rozpoczęła się ponad 30 lat temu, gdy byłem w wojsku. To był odruch. Wielu żołnierzy decydowało się w ten sposób pomóc chorym, więc dołączyłem do nich. Jestem szczęśliwy, że mogę podzielić się tym bezcennym darem z ludźmi, którzy go potrzebują.

Młodzi zakładają kluby krwiodawców

Na uroczystości z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa byli obecni również młodzi ludzie, którzy promują akcje poboru tego bezcennego płynu. Za ich poświęcenie zostali wyróżnieni dyplomami.

- Lubię jak mnie kłują igłą - żartuje Wojtek Strehlau uczeń "Rolnika". - A tak na poważnie, to cieszę się, że oddając krew, ocalam czyjeś zdrowie lub życie.

Zespół Szkół Rolniczych jest jedną z dwóch grudziądzkich szkół, w których działają kluby dawców czerwonych "kropelek". Uczniowie "Rolnika" zajęli również trzecie miejsce w ogólnopolskim turnieju "Młoda krew ratuje życie".

- Namawiamy naszych znajomych, aby wstępowali do klubu - podkreśla Agnieszka Kopciuch, koleżanka Wojtka. - Chcemy, aby idea oddawania tego bezcennego leku była jak najbardziej rozpowszechniona właśnie wśród młodych ludzi.

Zajrzyj do punktu poboru

Każdy kto chce podzielić się tym lekiem może przyjść do punktu poboru, który znajduje się przy ul. Włodka 16-18. Jest on czynny w poniedziałki, w godz. od 7.30 do 17 oraz w środy i piątki, w godz. 7.00 - 11.30
Trzeba być zdrowym i pełnoletnim. Jedynym dokumentem jaki należy posiadać jest dowód osobisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska