Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hucznie uczczono 101. urodziny Marii Majchrzak z Królikowa. Osób w tak pięknym wieku na Pałukach więcej

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Z okazji 101. urodzin życzenia jubilatce złożyli m. in. władze Szubina – burmistrz Mariusz Piotrkowski i Danuta Musiał, kierownik USC w Szubinie
Z okazji 101. urodzin życzenia jubilatce złożyli m. in. władze Szubina – burmistrz Mariusz Piotrkowski i Danuta Musiał, kierownik USC w Szubinie Natalia Jaroszewska
Maria Majchrzak z Królikowa jest najstarszą kobietą mieszkającą w gminie Szubin. Do rekordu jej jednak daleko. Najstarszy mieszkaniec gminy – Edmund Bałka – skończy jesienią 104 lata.

Pani Maria Majchrzak nie jest rodowitą mieszkanką Pałuk. Urodziła się w Izbiskach, obecnie to teren gminy Wadowice Górne (woj. podkarpackie). Pochodzi z licznej rodziny, miała jedenaścioro rodzeństwa, ojciec był stolarzem. Na Pałuki przyjechała w 1955 r. po wyjściu za mąż za Zygmunta Majchrzaka. Jej wybranek pochodził z Elizewa, to miejscowość w gminie Kcynia.

Państwo młodzi osiedlili się w Królikowie koło Szubina, dochowali się sześciorga dzieci - trzech synów i trzech córek.

Przez wiele lat solenizantka zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Pracował tylko mąż. Dopiero gdy pociechy podrosły podjęła pracę w miejscowej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Choroba pokrzyżowała jednak jej karierę zawodową. Ze względu na kłopoty ze zdrowiem pani Maria musiała przejść na rentę. Przez lata jej ulubionym zajęciem były robótki ręczne, takie jak dzierganie na drutach czy szycie ubrań i dodatków.

Obecnie, mimo sędziwego wieku, pani Maria wciąż stara się być aktywna i pomocna, choć nie widzi już tak dobrze i ma problemy ze słuchem. - Nadal jest energiczna i samodzielna. Latem chętnie spaceruje – słyszymy w magistracie. Pani Maria doczekała się siedmiorga wnucząt i czworo prawnucząt.

Życzenia od władz gminy Szubin i sołectwa

Z okazji jubileuszu mieszkanki Królikowa, która od kilkunastu lat jest wdową i mieszka razem z córka Elżbietą, delegacja władz gminy odwiedziła jubilatkę. Z życzeniami pospieszyli burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski i Danuta Musiał, kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Szubinie. Były powinszowania, kwiaty i urodzinowy upominek.

To Cię może również zainteresować

Gratulacje solenizantce złożyli także przedstawiciele sołectwa m. in. Elżbieta Katafiasz, długoletnia sołtys Królikowa i Jadwiga Katafiasz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Królikowie.

101-letnia Maria Majchrzak z Królikowa jest najstarszą kobietą mieszkającą w gminie Szubin. Konkurują z nią tylko panowie.

Więcej stulatków w gminie Szubin

- Najstarszym mieszkańcem gminy jest 103-letni dziś Edmund Bałka. Mieszkaniec Szubina urodził się w 1920 roku – informuje nas Danuta Musiał. - W listopadzie tego roku pan Edmund skończy 104 lata.

Edmund Bałka to zasłużony działacz sportowy. Był kapitanem drużyn KS Zryw, KS Sparta i KS Gwardia. Później został trenerem. Na wniosek działaczy Ludowego Klubu Sportowego Szubinianka wręczono mu kilka lat temu Honorowy Medal Sędziwoja z Szubina, najwyższe odznaczenie przyznawane osobom zasłużonym przez lokalny samorząd. Na swoim koncie pan Edmund ma także marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiavianoi-Pomeraniensis przyznawany przez władze województwa osobom, które mają 100 i więcej lat.

Ale w gminie Szubin stulatków więcej. 29 grudnia 2023 r. do tego zacnego grona dołączył Edward Staszałek z Ciężkowa. To rodowity mieszkaniec Pałuk, w Ciężkowie się urodził i mieszkał całe życie. Pan Edward jest zasłużonym strażakiem i społecznikiem. Piastował funkcję sołtysa wsi, przez 44 lata był prezesem OSP Ciężkowo, był też radnym Gromadzkiej Rady Narodowej, a także kościelnym.

- Cieszymy się, że wszyscy nasi stulatkowie wciąż są w dobrej kondycji i jak na swoje lata cieszą się niezłym zdrowiem - słyszymy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Szubinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska