Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Irena odbija się od dna. Pracę znajdzie tu około 130 osób

tekst i fot. Dariusz Nawrocki [email protected]
Większość pracowników uczestniczących w spotkaniu zdecydowała się podpisać oświadczenia o gotowości do podjęcia pracy od 1 lutego
Większość pracowników uczestniczących w spotkaniu zdecydowała się podpisać oświadczenia o gotowości do podjęcia pracy od 1 lutego
Syndyk Grzegorz Floryszak „dogadał się” z PGNiG. Do zakładu znów popłynie gaz.

Na początek zostanie uruchomiona tylko linia produkcji kryształów. Zatrudnienie znajdzie tu około 130 pracowników.

Przeczytaj: Inowrocław. Huta Irena od lutego wznawia produkcję [zdjęcia]

4 października PGNiG za długi odcięła dopływ gazu do huty „Irena”. Od tego czasu najpierw prezes spółki Zbigniew Zawierucha, a potem syndy__k Grzegorz Floryszak walczyli o przywrócenie dostępu do paliwa. Bez niego nie mogli prowadzić normalnej produkcji. Z pracy zaczęli odchodzić hutnicy. 31 stycznia kończą się okresy wypowiedzenia ostatnim zatrudnionym w „Irenie” pracownikom.

Uśmiechy na twarzach inowrocławskich pracowników

Gdy wszyscy myśleli już, że „Irena” się nie podniesie, syndykowi udało się porozumieć z PGNiG. W poniedziałek lub we wtorek do zakładu znów popłynie gaz. Jak zdradza Zbigniew Zawierucha, najpierw zostanie uruchomiona tylko linia produkcji kryształów, a później - szkła sodowego.

Przeczytaj: Kryształy Made in Irena to już historia, czyli kronika hutnika

Do realizacji tego planu nie doszłoby, gdyby pracownicy nie zdecydowali się przyjąć nowych warunków pracy. Na wczorajsze spotkanie w „Irenie” zaproszonych została ponad setka pracowników. - Nie ukrywam, że ta informacja poprawiła mi nastrój. Powoli przestawałam już wierzyć w to, że huta jeszcze stanie na nogi - wyznaje nam jedna z pracownic, a inna dodaje: - Cieszę się już na samą myśl, że znów będą mogła pracować ze swoimi koleżankami.

W "Irenie" liczą na więcej

Pracownicy otrzymają wynagrodzenie podstawowe w takiej wysokości, jak do tej pory. Nie mają jednak co liczyć na premie i dodatki stażowe. Ta informacja ich nieco zaniepokoiła. Liczyli na więcej.

Przeczytaj: Akcjonariusze Huty Irena zostali na lodzie. Największemu z nich, milionerowi Marianowi Kwietniowi, bieda jednak nie grozi

- Nasi pracownicy nigdy nie zarabiali dużo. Większość załogi w granicach najniższego krajowego wynagrodzenia. W tym roku jest ono wyższe o kilkadziesiąt złotych. Liczymy na inwestora. Nasz zarząd na pewno wynegocjuje dobre wynagrodzenia dla pracowników - przekonuje Krzysztof Radomski, przewodniczący OPZZ w hucie.

Pracownicy, którzy przybyli na wczorajsze spotkanie, otrzymali do rąk oświadczenia, w których mieli się zadeklarować, czy od 1 lutego są gotowi pracować dla „Ireny” na nowych warunkach.

Większość je podpisała. - A co innego miałem zrobić? Mam 50 lat. Miałem 17, jak tu przyszedłem. Lepszej pracy nie znajdę - zdradza Edmund Bikarski. Wierzy, że jego huta jeszcze stanie na nogi.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska