https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Idzie luty – podkuj buty”. Rozległy wyż przyniesie śnieg i mróz. A leszczyna kwitnie nad Wisłą

Agnieszka Romanowicz
Idzie mróz, tymczasem przyroda przypomina nieśmiało o początku zarania wiosny, jednej z ośmiu fenologicznych pór roku. Wyznacza je kwitnienie tzw. roślin wskaźnikowych, np. leszczyny pospolitej - zaranie wiosny. Leszczyna już kwitnie nad dolną Wisłą.
Idzie mróz, tymczasem przyroda przypomina nieśmiało o początku zarania wiosny, jednej z ośmiu fenologicznych pór roku. Wyznacza je kwitnienie tzw. roślin wskaźnikowych, np. leszczyny pospolitej - zaranie wiosny. Leszczyna już kwitnie nad dolną Wisłą. Agnieszka Romanowicz
Leszczyny donoszą o początku zarania wiosny, tymczasem trzeba się nastawić na mrozy. Pierwsza połowa lutego zapowiada się nietypowo.

Już wstęp do lutego był efektowny - na Kujawach i Pomorzu luty zaczął się z hukiem.

- Grzmiało i błyskało prawie w całym regionie, a także chwilami mocno wiało. To nieczęste zjawisko o tej porze roku - zwraca uwagę dr Bogdan Bąk, bydgoski synoptyk. I przypomina: - „Idzie luty, podkuj buty”, co potwierdza aktualna prognoza. Już od soboty 3 lutego dostaniemy się pod wpływ rozległego obszaru wysokiego ciśnienia. Ale zanim to nastąpi, pojawią się opady śniegu. No, a skoro wyż, to rozpogodzenia i mróz. Za dnia temperatura może spadać do -5 stopni C, zaś w nocy do -12 stopni C.

Do 3 lutego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w naszym regionie zagrożenia:

  • intensywne opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm w ciągu 24 godzin
  • porywy wiatru do 90 km na godzinę lub silny wiatr o prędkości 55 - 70 km na godzinę
  • wynikające z powyższych zawieje i zamiecie śnieżne

Dwustopniowy mróz pojawi się na Kujawach i Pomorzu w sobotę i niedzielę (4 - 5 lutego), w nocy temperatura spadnie do -10 stopni Celsjusza. Najzimniej ma być między 7 a 9 lutego: do - 12 stopni Celsjusza. Mróz będzie trzymać do połowy lutego. 15-tego w nocy temperatura ma jeszcze spadać do -8 stopni Celsjusza.

Tymczasem przyroda przypomina nieśmiało o początku zarania wiosny, jednej z ośmiu fenologicznych pór roku. Wyznacza je kwitnienie tzw. roślin wskaźnikowych: leszczyny pospolitej - zaranie wiosny, mniszka lekarskiego - wczesną wiosnę, kasztanowca zwyczajnego - pełnię wiosny, robinii akacjowej - wczesne lato, lipy drobnolistnej – pełnię lata, wrzosu pospolitego - wczesną jesień. Pełną jesień fenologia wiąże z żółknięciem liści brzóz, a zimę z mrozem i zatrzymaniem wegetacji roślin.
W Dolinie Dolnej Wisły leszczyna już zakwitła, a gleba rozmarzła. Na głębokości od 1 cm do 20 cm temperatura wynosi 3 stopnie Celsjusza. Zmieni się to wraz z nastaniem mrozów. IMGW prognozuje, że 7 lutego na głębokościach 4 i 10 cm, temperatura gleby spadnie do -7 stopni Celsjusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska