A rynek dostarcza coraz ciekawszych rozwiązań dla domu. Nowe faktury powierzchni, nowe kolory, nowe właściwości... Mnogość ofert może zaskoczyć. Jednak, zanim zaczniemy przeglądać katalogi produktów, powinniśmy zapoznać się z zasadami prowadzenia remontu zewnętrznych części budynku.
Pozwolenie czy zgłoszenie?
Każda technologia wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi
(fot. Fot. Kreisel Technika Budowlana)
Przed podjęciem jakichkolwiek prac zewnętrznych należy zorientować się w przepisach prawnych normujących naszą sytuację. Po pierwsze, należy sprawdzić wysokość budynku. Jeśli jest niższy niż dwanaście metrów, to malowanie i tynkowanie wystarczy jedynie zgłosić do Starostwa Powiatowego.
Prace elewacyjne zmieniające architekturę takiego budynku, na przykład ocieplanie, wymagają bezwzględnego pozwolenia od starostwa.
Nieruchomości wyższe niż dwanaście metrów zobowiązują nas do zgłaszania wszelkich prac elewacyjnych. - W przypadku wątpliwości, do której grupy należy zaliczyć remont, najlepiej uzyskać informację w starostwie powiatowym - tłumaczy Tomasz Palacz z firmy obsługującej kompleksowo formalności budowlane. - Dobrze mieć tę decyzję na piśmie, by w razie kontroli posiłkować się urzędowym postanowieniem - dodaje.
Jak się okazuje, ustawowy obowiązek jest często ignorowany. Niewiele osób ma świadomość jego istnienia. Niestety, zdarza się, że zaproszona przez "życzliwego" sąsiada komisja z nadzoru budowlanego uznaje działania za samowolę budowlaną i nakłada kary lub wstrzymuje remont aż do wyjaśnienia sprawy.
Może nanotechnologia?
Gdy znamy już sytuację prawną, czas pomyśleć o materiałach wykończeniowych - ich wybór jest niezwykle istotny. I nie należy kierować się jedynie ceną czy wyglądem materiałów. Warto uwzględnić też kolor pokrycia dachu, rynien, podbitki dachowej, usytuowanie nieruchomości, jak i to, co ją otacza.. Ważna jest też technologia wykonania. Coraz częściej producenci materiałów wykorzystują zaawansowane rozwiązania, które wpływają pozytywnie na ich jakość. Jednym z przykładów może być tynk zewnętrzny powstały przy wykorzystaniu nanotechnologii. Tynk cechuje m.in. niezwykle zwarta struktura, gładka mikroskopijnie. Ogranicza to w maksymalnym stopniu wnikanie wody opadowej, a także osadzanie i utrzymywanie się na powierzchni wyprawy zanieczyszczeń.