Celem przeprowadzenia spisu było poznanie aktualnego rozmieszczenia gniazd bociana białego, ustalenie statusu ich zajęcia oraz liczby młodych wyprowadzonych w każdym gnieździe.
Spis bociana białego w powiecie tucholskim
Dane służą do oceny aktualnego stanu populacji bociana białego w Polsce i przysłużą się do uzyskania statystyk dotyczących jego liczebności na całym terytorium jego występowania.
Bocian biały jest w Polsce objęty ścisłą ochroną. Został wyróżniony jako wymagający czynnej ochrony.
Przeczytaj także
Obserwowano gniazda, usytuowanie, stan, sposób w jaki zajmowały je ptaki. Sprawdzono, czy dorosłe bociany zamieszkujące gniazda mają obrączki i podliczono młode. Dokumentację uzupełniono zdjęciami gniazd.
Spis prowadzony jest co dziesięć lat i obejmuje cały obszar występowania bociana białego: Europę, Azję i Afrykę Północną. Zebrane dane z Polski, po zestawieniu i porównaniu z wynikami z innych krajów, umożliwią ocenę stanu populacji bociana białego na całym terenie jego występowania.
W Polsce spis odbywa się w pierwszych dwóch tygodniach lipca, tj. między 1 a 15 lipca. Jest to robione dlatego, że to okres, w którym młode bociany już stoją w gnieździe, ale jeszcze nie odlatując z niego. Umożliwia to policzenie nie tylko par lęgowych, ale pozwala zaobserwować, ile mają odchowanych młodych.
Spis bocianów w trzech gminach: Tuchola, Cekcyn, Lubiewo
W gminach Tuchola, Cekcyn i Lubiewo spis odbywał się od 28 czerwca do 8 lipca.
W gminie Tuchola (pow. 239,4,km²) skontrolowano 29 gniazd, z czego pary lęgowe zajmowały 24, jak też 15 platform. Odnotowano 60 młodych ptaków.
W gminie Cekcyn (pow. 253 km²) skontrolowano 22 gniazda, z czego pary lęgowe zajmowały 17, a także 14 platform. Młodych ptaków było 42.
W gminie Lubiewo (pow. 162,8 km²) skontrolowano 30 gniazd, pary lęgowe zajmowały 25, jak również 16 platform. Odnotowano 69 młodych.
Łącznie skontrolowano 81 gniazd (66 zajętych przez pary lęgowe) i 44 platformy. Odnotowano 171 młodych ptaków.
Polska jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez bociany
Dane wprowadzono do Bazy Gniazd - aplikacji prowadzącej statystyki i zbierającej dane od wolontariuszy. Zbierane są z całej Polski. To pomaga organizacjom ornitologicznym, pracownikom uniwersyteckim, firmom energetycznym przeprowadzanie analiz rozwoju gatunku, by wspierać jego ochronę. Jako że Polska jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez bociany, informacje te są szczególnie przydatne.