Ile ksiądz weźmie za chrzest, ślub lub pogrzeb? Niby co łaska, czyli ile konkretnie? [stawki]

Agnieszka Domka-RybkaZaktualizowano 
Nadesłane
Z najnowszego badania cenników usług kościelnych wynika, że za udzielenie chrztu księża oczekują średnio 130 zł. Minimalna kwota wynosi 50 zł, m.in. w diecezji gnieźnieńskiej, a maksymalna – 300 zł – w poznańskiej. W przypadku ślubu uśredniona stawka to 515 zł. Przy tym najniższa podana opłata ma wartość 100 zł. Została wskazana w biskupstwie zamojsko-lubaczowskim. Z kolei najwyższa cena – równa 1000 zł – padła np. w jednej z wrocławskich parafii. Pogrzeb statystycznie kosztuje 598 zł. I tak w diecezji szczecińsko-kamieńskiej można zapłacić 100 zł, a w łódzkiej – 1200 zł.

Analizę cenników usług kościelnych przeprowadził Instytut Badawczy ABR SESTA na zlecenie Wirtualnej Polski i portalu Money.pl. Zebrane dane pokazują, że stwierdzenie „co łaska” w praktyce czasem oznacza nie miej niż kilkaset czy tysiąc złotych. Tak wynika z rozmów, jakie ankieterzy odbyli zarówno z księżmi, siostrami zakonnymi, jak i z osobami świeckimi pracującymi w kancelariach parafialnych.

Jest to bardzo niezręczna sytuacja...

– Na 100 parafii w 79 udało się porozmawiać bezpośrednio, telefonicznie z księżmi na temat chrztu. Tylko w 12 przypadkach od razu była podana opłata. Została wskazana przez 9 duszpasterzy, zakonnicę i 2 osoby świeckie. Najczęściej wynosiła 100 zł. 2/3 badanych mówiło o dobrowolnej ofierze, ale po dopytaniu ich o minimum 17 wskazało konkretną kwotę. Równie często wynosiła ona 50 jak i 100 zł. Informowano też, że zwykle rodzice dają 200, 250 czy 300 zł – podaje Sebastian Starzyński, Prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA.

Ile płacimy co łaska? Jest nieoficjalny cennik usług kościelnych [stawki]

Podczas pozostałych 22 rozmów nie została podana jakakolwiek należność za chrzest. Niektórzy badani zapraszali rodziców do kancelarii. Inni podkreślali, że nie ma stałej opłaty. Tak było np. w diecezji kieleckiej. Z kolei w biskupstwie koszalińsko-kołobrzeskim ksiądz powiedział, że nowa dusza to największa ofiara, ale rodzice zostawiają 250 zł za mszę.

– Jest to bardzo niezręczna sytuacja, gdy wierny słyszy o konkretnej sumie od księdza. Polscy katolicy jeszcze zwykle godzą się na to, ale ich wątpliwości będą narastały. Stajemy się bowiem coraz mniej tradycyjnym społeczeństwem. Kościół powinien więc zastanowić się nad wynikami przeprowadzonego badania – przekonuje prof. Krzysztof Kiciński, specjalizujący się w socjologii moralności.

O ślubie udało się porozmawiać z księżmi w 82 parafiach na 100 badanych. W nieco ponad co trzecim przypadku od razu była podana kwota – najczęściej 500-600 zł. Została wskazana przez 29 kapłanów, 6 sióstr zakonnych i osobę świecką. W czterech na pięć kancelarii padło stwierdzenie „co łaska", ale po dopytaniu o minimum w ponad połowie z nich przedstawiono konkretną sumę. Cenniki okazały się mocno rozbieżne. Podczas pozostałych 23 rozmów nie wymieniono jakiejkolwiek opłaty.

– Dla przykładu, w diecezji bydgoskiej wskazano konkretnie 550 zł bez kosztów dodatkowych plus 100 zł kaucji za rezerwację terminu. W biskupstwie ełckim ksiądz powiedział, że opłata jest dobrowolna. Dodał też, że w ofierze pary na ogół dają około 1000 zł. A w jednej z wrocławskich parafii poinformowano ankietera, że 1000 zł obejmuje zapłatę dla florysty i organisty, a także zapowiedzi. Zatem w cenach uwzględniane są różne elementy i informacje są przekazywane w odmienny sposób – zaznacza Sebastian Starzyński.

"Co łaska" czyli cennik w kościele. Ksiądz przyjął nawet ponad 1500 złotych! [stawki]

Z kolei w diecezji częstochowskiej ksiądz nie podał wprawdzie konkretnej ceny za udzielenie ślubu. Powiedział tylko, że przedział jest od 0 zł dla osób, którym nie wiedzie się w życiu, do np. 700 zł dla lepiej sytuowanych. Dlatego to się nazywa „ofiarą”. A jeśli ktoś położy 50 zł, jeżdżąc np. nowym Mercedesem, to już robi to według własnego sumienia. Jak komentuje prof. Kiciński, powoływanie się na ten ostatni argument i odwołanie się do „sumienia” brzmi jak manipulacja.

Krajobraz po wyborczej bitwie - zobacz program "Mam Pytanie".

– Osoba będąca we wspólnocie religijnej z góry zgadza się na nią łożyć. Poczucie chęci utrzymywania kościoła to pożądana postawa, którą należy wspierać. Ale jednocześnie w państwie świeckim, jakim jest Polska, żadna instytucja kościelna nie powinna być finansowana z budżetu państwa, lecz tylko i wyłącznie z datków wiernych – wskazuje prezes Starzyński.

Na temat pogrzebu przeprowadzono rozmowy z księżmi w 85 parafiach na 100 objętych analizą. W 50 od razu podano konkretną kwotę. 43 kapłanów, 2 siostry i 5 osób świeckich w ten sposób uczyniło. W niemalże co czwartej wspólnocie zapewniano, że ofiara jest dobrowolna, ale po dopytaniu o minimalną sumę tylko 7 badanych ją wskazało. Pozostałych 27 nie wymieniło jakakolwiek opłaty.

Widełki cenowe

– Chrzciny, śluby czy też pogrzeby nie są codziennymi zdarzeniami w ludzkim życiu. Wierni nie mają rozeznania w cenach obowiązujących za tego typu usługi kościelne tak, jak klienci kupujący konkretne produkty, np. co tydzień. Zatem oczekują podpowiedzi. Czasem są one podawane bardzo precyzyjnie, a innym razem w formie widełek cenowych lub wskazówki odnoszącej się do sytuacji majątkowej człowieka. Zdarza się też, że rzeczywiście oczekiwane jest co łaska i wtedy taka osoba musi zapytać innych parafian, ile oni zaofiarowali – dodaje ekspert z Instytutu Badawczego ABR SESTA

Ankieterzy zwracali uwagę na to, że badani byli dość empatyczni w trakcie rozmów na temat pogrzebów. Najczęściej zapraszali do kancelarii, bo o pochówku nie mówi się przez telefon tylko osobiście. Co ciekawe, w diecezji katowickiej siostra zakonna powiedziała, że kwota 2500 tys. zł zawiera wypominki, msze, użytkowanie wieczyste na 20 lat, wodę i odprowadzanie śmieci. A jeśli wierny chce demontować pomnik, to powinien dopłacić 400 zł.

Tyle zapłacisz za ślub kościelny w regionie [zobacz cennik]

W każdej parafii sytuacja może wyglądać inaczej w zależności od tego, czy np. cmentarz jest przy kościele. Niemniej zawsze należy pamiętać o etyce zawodu. Podobnie jak lekarz jest zobowiązany do ratowania ludzkiego życia, np. w czasie wypadku drogowego, tak ksiądz powinien poczuwać się do przeprowadzenia pogrzebu każdego zmarłego – podsumowuje prof. Kiciński.

Badanie zostało przeprowadzone w 300 parafiach na terenie całej Polski na przełomie września i października br. Objęło wszystkie diecezje w Polsce. Dobór próby został określony proporcjonalnie do ich wielkości. Każda z nich była reprezentowana odpowiednio do liczby wiernych. Dane zbierano telefonicznie metodą Tajemniczego Klienta z wykorzystaniem ujednoliconego kwestionariusza. Ankieterzy dzwonili do kancelarii parafialnych w godzinach urzędowania, prosząc o rozmowę na temat chrztu, ślubu lub pogrzebu bliskiej osoby. Na bieżąco zaznaczali odpowiedzi w kwestionariuszu i notowali wypowiedzi rozmówców. Wśród nich było 246 księży (82%), 28 sióstr zakonnych (9%) oraz 26 osób świeckich (9 proc.)

Źródło: Monday News

Wideo

Materiał oryginalny: Ile ksiądz weźmie za chrzest, ślub lub pogrzeb? Niby co łaska, czyli ile konkretnie? [stawki] - Głos Pomorza

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Ksiądz za chrzest zażyczył se 300 zł

G
Gość

Ja Ciebie zrobiem chrzczenie za frajer.

Najwyżej postawisz piwo!

W
Wierny

Panie prezesie Starzyński a co z finansowaniem obiektów będących własnością kościoła ale zabytkowych i stanowiących o kulturze Polaków ? Państwo też ma ich nie finansować ? Pan prezes niech więcej bada a mniej gada ! Kto finansuje pana Instytut i czy on jest niezbędny ?

z
zenekciec

Co laska +.

G
Gość
W dniu 26.10.2018 o 15:12, Cedryk napisał:

Ja nie korzystam z ich usług. Wszystko drogą cywilną.

Brawo

C
Cedryk
W dniu 25.10.2018 o 15:39, Ja napisał:

Jak za chrzest? Przecież od zawsze wmawia się że to jest jego zastany obowiązek. ochrzcić dziecko a tu jeszcze płacić każą. Od zawsze kłamali i kłamią.A społeczeństwo ciągle ich sponsorujePrzykre ale prawdziwe

 

Jak za chrzest? Przecież od zawsze wmawia się że to jest jego zastany obowiązek. ochrzcić dziecko a tu jeszcze płacić każą. Od zawsze kłamali i kłamią.A społeczeństwo ciągle ich sponsoruje
Przykre ale prawdziwe

Co łaska czyli nie mniej niż....:D Takie podejście mają. Ja nie korzystam z ich usług. Wszystko drogą cywilną.

444+

Szukajcie na FB: KZ + NSZZ + SOLIDARNOSC + ORGANISTOW + 11 opuszczając "+" miedzy wyrazami

p
płaskoziemca

Akcję: Księża do kas fiskalnych, należy natychmiast rozpocząć.

j
jasiu

dlaczego kometujesz jak nie chodzisz do kosciola nie dajesz na skladki milcz bo co myslisz ze tam ksieza nie jedza nie opalaja maja takie same potrzeby jak kazdy obywatel dziwie sie ze jak idzie do urzedu czy sklepu nic nie komentuje i placi a oni tez musza sie utrzymac dlatego milcz a nie opowiadaj bzdur bo ktos ci powiedzial

j
jasiu

dlaczego kometujesz jak nie chodzisz do kosciola nie dajesz na skladki milcz bo co myslisz ze tam ksieza nie jedza nie opalaja maja takie same potrzeby jak kazdy obywatel dziwie sie ze jak idzie do urzedu czy sklepu nic nie komentuje i placi a oni tez musza sie utrzymac dlatego milcz a nie opowiadaj bzdur bo ktos ci powiedzial

G
Gość

Banda zniewieściałych obłudników, w piśmie świętym,na które się powołują,jest napisane "darmo dostaliście,darmo dawajcie",do roboty gnoje jedne w sutannach.

 
g
gość

Jak za chrzest? Przecież od zawsze wmawia się że to jest jego zastany obowiązek. ochrzcić dziecko a tu jeszcze płacić każą. Od zawsze kłamali i kłamią.A społeczeństwo ciągle ich sponsoruje
Przykre ale prawdziwe

 

w ostatnim czasie miałam dwa pogrzeby, za każdy księdzu trzeba było zapłacić 650 zł.

ale po co ciemniaki   chrzcicie , urządzacie pogrzeby  katolickie ....przecież to ciemnogród  , nikt nie każe wam za nic płacić  , przecież pogrzeb może być świecki / ale nie za darmo/ , a dziecko jak będzie chciało to się ochrzci jak będzie dorosłe. Myślcie trochę

E
Elżbieta

Człowiek młody i nieświadomy - 12 lat temu za ślub zapłaciłam 800zl i widziałam po minie że mało i donioslam jeszcze 400. Powyższe stawki dość rozsądne się więc wydają :) chrzty po 500 minimum 10 lat temu. I jak to się dzieje że człowiek wierzący przestaje praktykować ... smutne .

s
szok

w ostatnim czasie miałam dwa pogrzeby, za każdy księdzu trzeba było zapłacić 650 zł.

w
wierząca

A jak nie zapłacę, to ksiądz nie udzieli chrztu, jak jesteśmy z tej samej parafii???

Przecież wszyscy płacimy podatki, tylko Kościół nie. To chyba po to, żebyśmy mieli wszystkie msze obrzędy za darmo.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3