IMGW: ostrzeżenia

IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw głównie w zachodniej Polsce. Intensywne opady deszczu oraz burze z gradem nadciągają do kraju z południa.

Prawdopodobieństwa wystąpienie burz z gradem na niektórych obszarach oceniono aż na 95 procent. Dlatego po raz kolejny przypominamy, że burze mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowców, jak i dla osób przebywających po prostu na zewnątrz podczas takiego załamania pogody.

IMGW ostrzeżenia: burze z gradem

Meteorolodzy ogłosili pierwszy stopień zagrożenia burzami z gradem dla obszarów leżących na terenie województw: małopolskiego, śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Ponadto, synoptycy IMGW przewidują intensywne opady deszczu z burzami w części województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Ostrzeżenia obowiązują od wtorku, 10. lipca, od godzin popołudniowych do wieczora, a w niektórych województwach nawet do środy, 11 lipca, do godz. 23.

IMGW radar burzowy

Radar burzowy LIVE, mapa burz online


(źródło: blitzortung.org)

IMGW ostrzeżenia: gdzie jest burza?

Na tych zdjęciach satelitarnych z serwisu sat24.com zobaczysz, czy formują się komórki burzowe. Możesz również ocenić, czy przemieszczają się w Twoim kierunku [mapa].

(SAT24.com)

IMGW: ostrzeżenia

Co oznacza ostrzeżenie 1 stopnia wydane przez IMGW? - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - wyjaśnia IMGW.

Ostrzeżenia nie są wydawane bez powodu, dlatego gdy się pojawiają, trzeba pamiętać, by zachować szczególną ostrożność. Kierowcom przypominamy o konieczności dostosowania prędkość jazdy do panujących warunków atmosferycznych. Pieszym przypominamy, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie burzy.

Pamiętajcie, że podczas burzy możliwy jest także silny wiatr. Dla bezpieczeństwa, zaleca się więc wyniesienie z balkonów lekkich przedmiotów, które nie są przymocowane nigdzie na stałe. Pamiętajcie także o przeparkowaniu samochodów, jeśli zostawiliście je pod drzewami lub w ich pobliżu.