Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Informacje z województw dotkniętych powodzią [raport]

za MSWiA
fot. arch. Nowiny 24
Woda na Wiśle wciąż zagraża terenom nadwiślańskim na Lubelszczyźnie i zalewa kolejne miejscowości. Zanotowano spadki poziomu wód na wodowskazach Sandomierz i Zawichost. A sytuacja w Małopolsce stabilizuje się.

www.pomorska.pl/krajswiat

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/krajswiat

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

Województwo lubelskie
Woda na rzece Wiśle wciąż zagraża terenom gmin nadwiślańskich na Lubelszczyźnie i zalewa kolejne miejscowości. W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do przerwania wału. Umocnienia pod naporem wody ustąpiły w gminie Janowiec koło Kazimierza Dolnego (powiat puławski). Przez powstałą wyrwę osiągającą rozmiar około 100 m woda przelewa się na tereny Doliny Janowieckiej. Z terenów zamieszkałych ewakuowanych zostało 155 osób. Podtopionych zostaje z kolei 30 gospodarstw. Pod wodą znajduje się także 700 ha pól, łąk. Zalane zostały również stawy hodowlane. Na miejscu działań ratownicy układają wał poprzeczny, który ma zatrzymać rozmiar powstałego rozlewiska.

O tym, że sytuacja na Lubelszczyźnie jest cały czas trudna świadczy również fakt przerwania wałów na rzece Chodelce (powiat opolski). Tam woda zalewa Szczekarków. Zagrożone są kolejne miejscowości m.in. Wólka Polanowska. Woda z Wisły kieruje się na wieś Dobre. Jak poinformował wójt gminy Wilków prawdopodobnie do akcji załatania wyrwy na rzece Chodelce zostanie wykorzystany śmigłowiec.

W gminie Annopol (powiat kraśnicki) po przerwaniu w poniedziałek wału w miejscowości Kopiec cały czas powiększa się rozlewisko. Tam podtopionych lub zalanych jest w sumie około 130 gospodarstw w których zamieszkiwało 250 osób. Trwa walka o utrzymanie wałów w innych miejscach. Broni się m.in. Dolina Janiszowska. Cały czas likwiduje się tam przesiąknięcia i wzmacnia wały.

Według stanu na godz. 8.00 woda w Wiśle w Annopolu przekracza stan alarmowy o 240 cm. Podobnie jest w Puławach i Dęblinie gdzie te stany przekroczone są odpowiednio o 178 cm i 132 cm.

Województwo świętokrzyskie
W gminie Tarłów w miejscowości Ostrów (powiat opatowski) został przerwany wał na Wiśle, wyrwa ma około 60 metrów.

Zalanych zostało 5 miejscowości: Ciszyca Górna, Ciszyca Dolna, Ciszyca Przewozowa, Ostrów i Leśne Chałupy. Ewakuowano około 600 mieszkańców. Na miejscu pracują żołnierze i jednostki straży pożarnej.

W prawobrzeżnej części Sandomierza sytuacja nie zmieniła się, nadal bardzo powoli opada woda. Wczoraj (7 czerwca br.) pozostają nadal pod wodą osiedla: Vitrum, Zarzekowice, Nadbrzezie, Ostrówek.

Zamknięta jest w dalszym ciągu droga krajowa 77 w Sandomierzu na odcinku od węzła Kraków (skrzyżowanie z drogą 79 na lewym brzegu Wisły do granicy województwa świętokrzyskiego na prawym brzegu Wisły). Ruch na moście odbywa się pod kontrolą służb ratowniczych.

Pomimo, że woda na Wiśle nieco opadła bardzo trudna sytuacja utrzymuje się
w okolicach sandomierskiej huty szkła i osiedla mieszkaniowego przy ul. Baczyńskiego. Istnieje obawa uszkodzenia wałów, ponieważ są bardzo nasiąknięte wodą.

Sytuacja powodziowa w gminach Dwikozy, Zawichost i Samborzec jest bardzo trudna. Kolejno zalewane były miejscowości: Szczytniki, Słupcza, Kępa Chwałowska, Winiary, Bożydar, Winiarki, Podgórze. Zagrożone są Mściów i Nowy Kamień.

Droga 777 Sandomierz-Lublin jest nieprzejezdna z powodu zalania w miejscowości Słupcza. Zła sytuacja panuje na Wiśle w Zawichoście, gdzie wysoki poziom stanu wody spowodowany jest dopływem dużej ilości wody z Sanu.

Województwo podkarpackie
W ciągu minionej doby, po przejściu kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle, zanotowano spadki poziomu wód na wodowskazach Sandomierz i Zawichost. W dolnym biegu Sanu został przekroczony stan alarmowy na profilu Nisko i Radomyśl. Na górnych
i środkowych biegach Wisłoka, Wisłoki i Sanu odnotowano spadki poziomu wody poniżej stanów ostrzegawczych.

Aktualnie na terenie województwa alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego oraz miasta Tarnobrzeg.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje dla miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl Wielki, miasta i gminy Przecław oraz gminy Tuszów Narodowy.

Wczoraj został odwołany alarm powodziowy dla powiatów: leżajskiego, jarosławskiego i dębickiego.

Na terenach dotkniętych powodzią poszkodowanym dostarczana jest żywność, woda i inne środki pierwszej potrzeby. Trwa również wypompowywanie wody.

Na terenie powiatu mieleckiego umacniano i zabezpieczano wały na rzekach Breń oraz Wisłoka. Podtopionych jest kilkaset posesji. Działania przeciwpowodziowe prowadzono w miejscowościach: Mielec, Wola Mielecka, Złotniki, Zabrnie, Sadkowa Góra, Podleszany, Chrzęstów, Rzędzianowice.

W powicie jasielskim zalane są: gmina Skołyszyn, Kołaczyce, gmina Jasło, miasto Jasło, Brzyska.

W powiecie leżajskim zalane są tereny w gminach: Leżajsk, Grodzisko Dolne oraz w mieście Leżajsk.

W powiecie dębickim zalane zostały tereny z gminy Brzostek: Nawsie Brzosteckie, Zawadka Brzostecka, Grudna Górna, Grudna Dolna, Opacionka, Bukowa, Siedliska Bogusz, Januszkowice, Kamienica Dolna, Skurowa. Z terenów osuwisk w miejscowościach: Latoszyn, Podgrodzie, Pilzno oraz Strzegocice ewakuowano mieszkańców.

Obsunięcie się drogi krajowej nr 9 w miejscowości Dukla spowodowało wyłączenie z ruchu traktu komunikacyjnego na południe Europy (przejście graniczne ze Słowacją w Barwinku).

W całym regionie zlokalizowano 116 osuwisk. Uszkodzonych i zagrożonych zostało 210 budynków oraz 39 innych obiektów (w tym drogi, przepusty, kładki, mosty).

Województwo lubuskie
Aktualnie sytuacja na terenie województwa jest stabilna. Stany wody na Odrze i na Warcie są wysokie, ale rzeki nie zagrażają bezpośrednio mieszkańcom miast i gmin. W ostatnich godzinach rośnie poziom Odry, co jest związane z nadejściem drugiej fali kulminacyjnej. W Nowej Soli w ciągu doby poziom wody wzrósł o 9 cm i wynosi 530 cm. Najwyższy poziom fali kulminacyjnej przewidywany jest na 560 cm. Będzie ona niższa o 1 metr od poprzedniej. Fala kulminacyjna spodziewana jest w Lubuskiem za 4 dni.

Sytuacja na Warcie jest dobra. Rzeka utrzymuje się w wałach przeciwpowodziowych. W ciągu doby jej poziom obniżył się we wszystkich odcinkach rzeki, najwięcej w Skwierzynie.

Województwo dolnośląskie
Wczoraj odwołano pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, strzelińskiego, dzierżoniowskiego, wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego, zgorzeleckiego, bolesławieckiego, złotoryjskiego, jaworskiego, świdnickiego, polkowickiego, oleśnickiego, milickiego oraz miast: Legnicy i Jeleniej Góry.

Utrzymane zostały alarmy przeciwpowodziowe na obszarze powiatów: oławskiego, wrocławskiego, trzebnickiego, średzkiego, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, górowskiego, głogowskiego i miasta Wrocławia.

Na większości wodowskazów w górnej części województwa odnotowano tendencję spadkową. Fala kulminacyjna jest obecnie w rejonie Malczyc i Ścinawy. W te rejony zostaną skierowane dodatkowe służby ratunkowe, w tym 2 plutony straży pożarnej, pompy wysokiej wydajności oraz 130 żołnierzy. W dalszym ciągu trwa monitoring i umacnianie wałów przeciwpowodziowych.

Sytuacja na polderach zalewowych jest dobra.

Województwo małopolskie
Sytuacja w Małopolsce stabilizuje się. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie brzeskim i w 8 gminach. Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązuje w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu, 7 powiatach i 12 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest w 2 miejscach, a ostrzegawczy w 3.

W ciągu minionej doby w Małopolsce trwały prace polegające na monitorowaniu i zabezpieczaniu osuwisk, zabezpieczaniu i naprawie wałów przeciwpowodziowych, wypompowywaniu wody z zalanych budynków, posesji oraz rozlewisk.

Ustabilizowała się sytuacja w powiecie brzeskim. W gminie Szczurowa w miejscowości Kwików trwa umacnianie i podwyższanie wału na Uszwicy. Żołnierze wojsk chemicznych prowadzą odkażanie miejscowości. Zalane są miejscowości: Kwików, Książe Kopacze, Kopacze Wielkie, Wola Przemykowska. Podtopione zostały miejscowości Zaborów i Szczurowa. W gminie Borzęcin trwa uszczelnianie wałów w miejscowości Borzęcin. Rozpoczęto również prace przy usuwaniu wyrwy w wale w miejscowości Bielcza.

W powiecie gorlickim w Gorlicach trwa wypompowywanie wody z magazynów Fabryki Maszyn Glinik. Na terenie całego powiatu wypompowywana jest woda z rowów melioracyjnych, rozlewisk oraz zalanych budynków mieszkalnych. Monitorowane są 2 osuwiska: w Klęczanach (gmina Chełmiec) i Strzeszynie (gmina Biecz).

Uaktywniło się kilkanaście nowych osuwisk, m. in. w powiecie limanowskim w gminie Limanowa (uszkodzony 1 budynek, ewakuowano 7 osób) oraz w powiecie nowosądeckim w gminach Łososina Dolna (zagrożonych 12 budynków), Chełmiec (zagrożonych 8 budynków, ewakuowano 46 osób) i Kamionka Wielka (zagrożonych 5 budynków, uszkodzone 2 drogi gminne, ewakuowanych 8 osób).

Województwo wielkopolskie
Stan wody na Warcie w dalszym ciągu stabilizuje się. Dziś o godzinie 10.00 wynosił w Poznaniu 561 cm, to o ponad 1 metr mniej od poziomu fali kulminacyjnej.

W Śremie poziom wody wynosi 510 cm, w Obornikach 598, we Wronkach 558 cm,
a w Kole 388 cm.

W Kaliszu, w związku z opadaniem wód Prosny, odwołano wczoraj stan pogotowia przeciwpowodziowego. Nadwarciańskie wały są całodobowo monitorowane
i zabezpieczane przed ewentualnym przesiąknięciem. W rejonie przewału Kraśnicy zablokowano wczoraj wyrwę, przez którą Warta wylewała na teren tzw. polderu Golina.
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska