Ulotka Savonaroli
Ulotka Savonaroli
Najciekawszym zachowanym jest ulotka Hieronima Savonaroli "Reguła dla wszystkich zakonników" wydana we Florencji w 1489 roku. To unikat w skali światowej i do tego wyjęty z makulatury wyściełającej okładkę innej książki.
Konserwacja jednej książki może trwać kilka miesięcy i kosztuje 20-30 tys. zł. Jeden z tak odnowionych inkunabułów można podziwiać w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy do 5 października.
To tylko jedna z około 1,5 tysiąca pozycji, jakie biblioteka w Bydgoszczy przejęła z Biblioteki Zakonu Bernardynów i jednym ze stu inkunabułów.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Mnisi do Bydgoszczy przybyli w 1480 roku i w ciągu ponad 350 lat działalności misyjnej zbudowali księgozbiór składający się z dzieł wydanych od XV do XVIII wieku.
Zakonserwowane dzieło posiada wszelkie cechy charakterystyczne dla inkunabułu, czyli ręcznie malowane kolorowe inicjały, nie posiada karty tytułowej, nie ma paginacji, a wydrukowana jest czcionką gotycką
(fot. Andrzej Muszyński)
Cała kolekcja, za wyjątkiem kilku już zakonserwowanych dzieł, jest w bardzo złym stanie. A że doprowadzenie ich do odpowiedniej formy jest kosztowne, to biblioteka wystąpiła o pieniądze na ten cel do resortu kultury i właśnie z nich odnowiono "Sermones discipuli de tempore et de sanctis cum promptuario exemplorum et de Beata Virgine" Iohannesa Herolta z 1477 i 1478 roku.
Autor był niemieckim dominikaninem i teologiem. Zakonserwowane dzieło posiada wszelkie cechy charakterystyczne dla inkunabułu, czyli ręcznie malowane kolorowe inicjały, nie posiada karty tytułowej, nie ma paginacji, a wydrukowana jest czcionką gotycką, typową dla Niemiec, gdzie rozpowszechnił się druk. Księga oprawiona jest deskami obłożonymi brunatną skórą z zapinkami i kapitałkami (wzmocnieniami i ozdobami grzbietu oprawy).
Czytaj e-wydanie »