Innowacyjny Rolnik Roku 2022. Kujawsko-pomorscy gospodarze mają najwięcej sprzętu!

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W Powszechnym Spisie Rolnym w 2020 roku województwo kujawsko-pomorskie zajęło pierwsze miejsce pod względem liczby ciągników na sto gospodarstw rolnych.
W Powszechnym Spisie Rolnym w 2020 roku województwo kujawsko-pomorskie zajęło pierwsze miejsce pod względem liczby ciągników na sto gospodarstw rolnych. Agata Wodzień-Nowak
Już wkrótce poznamy Rolnika Roku 2022. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 11 listopada. Jedną z kategorii jest Innowacyjny Rolnik Roku, czyli rolnik dobrze wyposażony w sprzęt. W Kujawsko-Pomorskiem mamy pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby ciągników, kombajnów buraczanych i opryskiwaczy.

W Powszechnym Spisie Rolnym w 2020 roku województwo kujawsko-pomorskie zajęło pierwsze miejsce pod względem liczby ciągników na sto gospodarstw rolnych. Wyszło ich 146,6, przy czym średnia krajowa wyniosła 109,9. Mamy też najwięcej opryskiwaczy polowych – 51 na 100 gospodarstw (w Polsce – 35). W kombajny buraczane także jesteśmy wyposażeni najlepiej w Polsce - 4 na 100 gospodarstw, w kombajny zbożowe jako drudzy w kraju - 23 kombajny na 100 gospodarstw, podobnie w kombajny ziemniaczane - 7 na 100 gospodarstw.

Najwięcej rolników ma ciągniki w gminie Osięciny - 86,2 procent, a najmniej w Toruniu – 27,8 procent. Kombajny zbożowe znajdują się przede wszystkim w gminie Świecie nad Osą – 46 proc., a najmniej jeździ ich we Włocławku – 1,9 proc. Opryskiwacze polowe są w użyciu głównie w gminie Bytoń - 73,2 proc., rzadko w gminie Białe Błota – 5,5 proc.

W trzech kategoriach

Kujawy i Pomorze plasują się wysoko pod kątem wyposażenia gospodarstw rolnych w maszyny, ale w porównaniu z 2010 rokiem jest ich mniej. Liczba kombajnów buraczanych i ziemniaczanych zmniejszyła się odpowiednio o 60,0 proc. i o 10,5 proc., pomimo że w porównaniu z 2010 powierzchnia zasiewów buraków cukrowych i ziemniaków jest większa. W porównaniu z wynikami spisu rolnego w 2010 r. wzrosła jedynie liczba kombajnów zbożowych – o 6,3 proc.

W nowoczesny sprzęt inwestują rolnicy innowacyjni i takich kandydatów szukamy do naszego konkursu Rolnik Roku. Wyłonimy ich w trzech kategoriach: „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku do 100 ha”, „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku powyżej 100 ha” oraz „Innowacyjny Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku”. Kandydatów ocenią przedstawiciele „Gazety Pomorskiej”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Związku Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Zgłoszenia do 11 listopada

Można zgłaszać kandydatury z województwa kujawsko-pomorskiego i powiatu chojnickiego. Zgłoszenia przyjmujemy do 11 listopada. Wystarczy wypełnić formularz klikając poniżej:

Pytania dotyczące konkursu można kierować pod e-mail: [email protected] Nagrody zostaną wręczone podczas Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej” - 26 listopada w Hotelu Cukrownia Żnin.

REGULAMIN KONKURSU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska