Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław będzie miał budżet obywatelski [aktualizacja]

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Do podziału w 2018 roku będzie 700 tysięcy złotych. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza nie wyklucza, że w kolejnych latach kwota ta wzrośnie.
Do podziału w 2018 roku będzie 700 tysięcy złotych. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza nie wyklucza, że w kolejnych latach kwota ta wzrośnie. Dariusz Nawrocki
Inowrocław dołączy do miast, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego.

Dokładnie rok temu wspólnie z bloggerem Sławomirem Szeligą apelowaliśmy do władz miasta o wprowadzenie Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Przeprowadziliśmy sondę internetową na ten temat. Aż 87 proc. jej uczestników poparło pomysł utworzenia budżetu obywatelskiego w Inowrocławiu. Tylko 10 proc. zagłosowało na "nie". 3 proc. nie miało zdania w tej sprawie. Budżetu obywatelskiego w Inowrocławiu nie będzie [zagłosuj w sondzie]

W ratuszu nie byli wówczas przekonani do idei tworzenia budżetów obywatelskich. - Wydaje się, że dla inowrocławian sposób konstruowania budżetu nie jest aktualnie najistotniejszy - tłumaczyła przed rokiem Agnieszka Chrząszcz, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia. Podkreślała, że prezydent co roku przeprowadza konsultacje w sprawie planowanych inwestycji. Tłumaczyła, że od kilku lat mieszkańcy mogą również zgłaszać swoje wnioski do budżetu, że część z tych propozycji była realizowana. A budżet obywatelski? - Na spotkaniach z mieszkańcami prezydent przekonał się, że nie tym dziś żyją mieszkańcy Inowrocławia. Co nie znaczy, że sytuacja w następnych latach się nie zmieni - mówiła pani rzecznik.

Skąd zmiana decyzji?

Jak widać, sytuacja po roku się zmieniła. Inowrocławski Budżet Obywatelski jednak powstanie. O tym, jakie zadania realizowane będą na konkretnych osiedlach zdecydują w głosowaniach mieszkańcy Inowrocławia.

Skąd zmiana decyzji? - Wówczas nie mieliśmy żadnych wniosków od mieszkańców. Ten temat nie był w ogóle poruszany na którymkolwiek ze spotkań otwartych z mieszkańcami - tłumaczy prezydent Ryszard Brejza i dodaje: - Podstawową przyczyną był brak funduszy na ten cel.

Zapewnia, że dziś miasto stać na to, aby na ten cel przeznaczyć kwotę 720 tys. zł. Z czasem ta kwota ma być zwiększana. - Stać nas na to, by wyjść od kwoty 720 tysięcy złotych. Potraktujemy to, jak skonfrontowania naszego stanowiska, jakie prezentowaliśmy dotąd w tej sprawie z oczekiwaniami mieszkańców. 700 tysięcy złotych możemy zaryzykować. Kilku milionów nie - wyznaje.

Głos także dla 16-latków

Wnioski będą mogli składać inowrocławianie mający ukończone 16 lat, a jeden mieszkaniec będzie mógł złożyć jeden wniosek. Każda propozycja będzie musiała być poparta 15 podpisami mieszkańców danego osiedla. Zgłaszający będzie musiał podać również szacowany koszt proponowanego przedsięwzięcia oraz spełnić inne warunki, które będą wymienione w regulaminie.

Składanie wniosków będzie odbywało się w sierpniu, a ich weryfikacja we wrześniu. Głosowanie jest planowane na początek października.

Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do końca października. Wskazane przez mieszkańców propozycje zostaną uwzględnione przez prezydenta w projekcie budżetu Inowrocławia.

Kwoty dla osiedli w ramach Inowrocławskiego Budżetu Obywatelskiego:

  • Piastowskie 115 tys. zł
  • Solno 90 tys. zł
  • Mątwy 76 tys. zł
  • Stare Miasto 150 tys. zł
  • Szymborze 65 tys. zł
  • Uzdrowiskowe 224 tys. zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska