Smaki Kujaw i Pomorza sezon 4 odcinek 9

Warto przypomnieć, że w ramach inicjatywy Ekologiczny Powiat Inowrocławski rok temu na terenie muzealnego ogrodu zainicjowana została budowa „hotelu dla zapylaczy”, czyli dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów. Do budowy użyto m. in. drewnianych pni, trzciny czy gliny.
W trzcinie i nawiercanych w drewnie otworach zagnieździły się tzw. pszczoły samotnice, a najpopularniejsze z nich, to murarki. Często „hotele dla zapylaczy” zamieszkują też błonkówki, żuki, trzmiele i owady osowate.
Budowa „hotelu” nie była wcale taka prosta jakby się to wydawało. Tworząc go z pociętego pnia lub odcinka pnia, trzeba było pamiętać o odpowiednim wierceniu otworów różnych rozmiarów, które powinny być skierowane nieznacznie w dół, by podczas deszczu nie wlatywała tam woda.
Trzeba też było pomyśleć o dobrej lokalizacji tej konstrukcji. Musiała stanąć w ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu. Co ważne, prace trzeba było zakończyć w maju, bo już miesiąc później, w czerwcu, większość owadów zapylających kończy zakładanie schronień dla potomstwa, które całe lato i zimę spędza w kokonach, by wygryźć się z nich następnego roku na wiosnę.
Jak się dowiadujemy, właśnie rozpoczęło się takie wygryzanie. Jako pierwsi kokony opuszczają „panowie”. W muzealnym ogrodzie można już zaobserwować przedstawicieli gatunku murarka rogata.
- Ogółem doliczyliśmy się około 100 kokonów, z których powinny w najbliższym czasie wygryźć się owady zapylające. W większości będą to pszczoły. Nie są one jednak miodne. Owady te mają żądła, ale człowiek nie musi się ich obawiać - mówi Elżbieta Jarzęcka, muzealny archeolog i miłośniczka przyrody.
Warto dodać, że pomysł budowy i utrzymania „hotelu dla zapylaczy” jest nie tylko inicjatywą muzeum, ale także Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, Nadleśnictwa Gniewkowo i firmy Syngenta z Warszawy, która dostarcza nasiona roślin atrakcyjnych dla owadów.
Elżbieta Jarzęcka dodaje, że również w bieżącym roku firma Syngenta zadeklarowała wsparcie. Dzięki niej w muzealnym ogrodzie pojawi się łąka kwiatowa. Firma przygotuje też nasiona kwiatów, które będą rozdawane w ramach wspólnej inicjatywy związanej z owadami zapylającymi. Z jej inicjatywy na muzealnym terenie powstanie też żywy tunel z różnego rodzaju wierzb, będący naturalnym placem zabaw dla dzieci.
Wszyscy, których interesuje życie owadów zapylających, mają okazję podejrzeć je. Wystarczy tylko odwiedzić Muzeum im. Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej 33 w Inowrocławiu.
- 10 najpiękniejszych miejsc w powiecie inowrocławskim znalezionych w Google Earth!
- W tych sklepach w Inowrocławiu jeszcze niedawno tętniło życie [zdjęcia]
- Plebiscyt KOBIECA TWARZ ROKU Zobacz zdjęcia kandydatek z powiatu inowrocławskiego
- Domy na sprzedaż w Inowrocławiu i okolicach tańsze od mieszkania? To możliwe!
- Lista wycofanych aplikacji przez Google Play. Lepiej ich nie mieć na smartfonie!
- Oddam za darmo w Inowrocławiu i okolicach. Czego ludzie pozbywają się z domu? Zdjęcia