Nasza Loteria

Pozostałości wielu środków ochrony roślin w miodzie z polskich sadów

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Rośliny sadownicze są zapylane są głównie przez pszczoły miodne z okolicznych pasiek, rzadko zaś z rodzin specjalnie w tym celu przywiezionych na plantację
Rośliny sadownicze są zapylane są głównie przez pszczoły miodne z okolicznych pasiek, rzadko zaś z rodzin specjalnie w tym celu przywiezionych na plantację Pixabay
W 60 procentach próbek miodu pochodzącego z jabłkowych sadów wykryto pozostałości środków ochrony roślin. Stwierdzono obecność wielu substancji, w tym dwóch, które nie są dopuszczone w Unii Europejskiej.

- Miód w powszechnym odbiorze uważany jest za produkt pochodzenia naturalnego o cennych właściwościach prozdrowotnych. Jednak, jak każdy produkt dopuszczony do spożycia, musi spełniać określone wymogi, w tym m. in. nie przekraczać najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin – przypomina Instytut Ochrony Roślin.

Pozostałości ŚOR 60 proc. prób miodu

W 2022 r. Instytut Ogrodnictwa – PIB pobrał próby z pasiek zlokalizowanych w sadach jabłoniowych, zarówno prowadzonych konwencjonalnie, czyli z zastosowaniem chemicznej ochrony roślin oraz w sadzie ekologicznym.

- Łącznie pobrano 15 próbek miodu w celu oceny ewentualnych pozostałości środków chemicznej ochrony roślin. Wykryto je w dziewięciu próbach, co stanowi 60 proc. analizowanych – podaje IOR.

Stwierdzono pozostałości acetamiprydu, amitrazu oraz jego metabolitów (Amitraz DMF, Amitraz DMPF), boskalidu, chloropiryfosu, tebukonazolu i tiakloprydu.

- Spośród tych substancji dwie (chloropiryfos oaz tiaklopryd) są niedozwolone do stosowania na terenie Unii Europejskiej w chemicznej ochronie upraw – podkreśla IOR. - Najczęściej stwierdzanym pestycydem w miodzie był acetamipryd (66,6 proc. prób), a więc insektycytyd neonikotynoidowy szeroko stosowany w rolnictwie m. in. do ochrony sadów, rzepaku, ziemniaków czy szkółek drzew.

W żadnej próbce nie stwierdzono przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności, zgodnie z regulacją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 396/2005.

Sadownicy polegają na murarce ogrodowej

Instytut Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach monitoruje wpływ ochrony roślin na owady zapylające. W ostatnim raporcie zwraca uwagę na to, że chociaż rośliny sadownicze zapylane są najczęściej przez pszczoły miodne, to pochodzą one z okolicznych pasiek, rzadko zaś z rodzin specjalnie w tym celu przywiezionych na plantację.

- Problemy z wynajmem pszczół miodnych do zapylania wynikają między innymi z faktu, że pszczelarze chętniej wywożą pasieki tam, gdzie mogą uzyskać duży wziątek miodu, np. na plantacje rzepaku – tłumaczą badacze. - Dlatego też w ostatnich latach coraz częściej do zapylania sadów wykorzystuje się u nas krajowe gatunki dzikich owadów z nadrodziny pszczół, np. murarkę ogrodową.

IO podaje, że Polska jest krajem o najwyższym wykorzystaniu tego gatunku w sadach produkcyjnych w Europie.

- Podobnie trzmiele (m. in. trzmiel ziemny) znajdują zastosowanie w zapylaniu różnych gatunków sadowniczych (np. jabłonie, śliwy, grusze). Wykorzystanie dzikich pszczołokształtnych jako zapylaczy upraw w praktyce jest uzależnione od możliwości ich chowu na dużą skalę. Murarka ogrodowa oraz trzmiel ziemny, dzięki dobrze poznanej biologii i opracowanych metodach chowu, stały się ważnym uzupełnieniem dla pszczoły miodnej w zapylaniu upraw sadowniczych – informują polscy naukowcy.

Jabłoń jest najważniejszą i najszerzej uprawianą rośliną sadowniczą w Polsce. W 2018 roku była pierwszym w Unii Europejskiej, a trzecim na świecie producentem jabłek, z roczną produkcją około 3 mln ton. Areał sadów jabłoniowych w 2019 roku wyniósł około 162 tys. ha.

Źródła: Platforma Sygnalizacji Agrofagów, „Monitoring wpływu ochrony roślin na owady zapylające” Zakład Pszczelnictwa w Puławach, Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska