https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Jak wynika z prognozy demograficznej, liczba mieszkańców będzie nadal spadała

(SZCZ)
Niech nikogo nie zmyli tłumek na inowrocławskim deptaku "Królówka” - mieszkańców ciągle ubywa...
Niech nikogo nie zmyli tłumek na inowrocławskim deptaku "Królówka” - mieszkańców ciągle ubywa... Fot. ZBIGNIEW POLITOWSKI
W drugim kwartale nie utrzymał się dodatni przyrost naturalny w Inowrocławiu, który miał miejsce w pierwszych trzech miesiącach. Zarejestrowano więcej zgonów niż urodzeń. Od początku roku liczba mieszkańców spadła o 142.

Sytuacja demograficzna w Inowrocławiu, podobnie jak w większości gmin regionu, nie jest pomyślna. Potwierdziła to sobotnia informacja na naszych łamach, dotycząca Kruszwicy. - Wprawdzie w drugim kwartale odnotowaliśmy 23 zgony mniej w stosunku do pierwszego kwartału, ale i też mniej dzieci - 37 - urodziły mieszkanki naszego miasta - informuje Ewa Dekańska, naczelnik wydziału spraw obywatelskich ratusza.

W omawianym okresie zmarło 191 inowrocławian, przybyło zaś189 nowych obywateli.

Ujemny przyrost i migracja

Na powolny i systematyczny spadek ludności ma wpływ nie tylko ujemny przyrost naturalny. Także ruch migracyjny i męskie problemy z bezpłodnością. Od 1 kwietnia do 30 czerwca wymeldowało się 273 mieszkańców oraz trzech wyjechało na stałe do innych krajów. Z innych miejscowości do Inowrocławia przybyło 140 osób.

Poza tym gwałtownie rośnie liczba mężczyzn, którzy mają problem z płodnością. Kliniki leczące to schorzenie w ciągu zaledwie kilku lat odnotowały blisko 400-procentowy wzrost liczby pacjentów.

Prognozy niepomyślne

Pod koniec czerwca Inowrocław liczył 75 079 mieszkańców, w tym 39 617 kobiet i 35 462 mężczyzn. Najwięcej było nas w 1997 r. - 79 571.

Jak wynika z prognozy demograficznej, liczba mieszkańców kujawskiego grodu będzie nadal spadała. To ostatnie już roczniki wyżu demograficznego zakładają rodziny. Poza tym niski jest współczynnik dzietności. Młode mężatki decydują się na ogół tylko na jedno dziecko. A o poziomie życia i dzietności decydują warunki życia, dochody.

Tymczasem bezrobocie wśród młodych do 25 lat jest duże. Powiatowy Urząd Pracy tylko w marcu zarejestrował 371 bezrobotnych w tej grupie wiekowej. Liczba ich wzrosła do około 3 tys. Większość z nich mieszka w Inowrocławiu.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~inna~
Nie dziwne jest to wcale. Przecież Inowrocław się wyludnia. Samo miasto nie prokoponuje żadnych dobrych ofert pracy młodym i nie zachęca ich do osiedlania się w nim.
N
Najgorsze przed nami !
Inowrocław najgorsze ma dopiero przed sobą jeżeli chodzi o umieralność !! Osiedle nowe, piastowskie, początek rąbina, toruńskie tak naprawdę największe zaludnienie tych osiedli było w latach 60-70 ubiegłego wieku. Czyli osoby trzydziesto letnie dzisiaj mają po 70 lat, to niestety już starość patrząc na statystyki to niewiele brakuje do kresu ziemskiej podróży tym mieszkańcom. Tak jak lawinowo osiedla te w tamtych latach się zaludniały teraz będą lawinowo wyludniały niestety taka kolej rzeczy. Najgorsze dopiero przed nami jeżeli chodzi o malejącą ilość mieszkańców. No chyba, że nastąpi masowa migracja z zewnątrz, ale narazie tego nie widać.
S
Słuszna uwaga !
Bardzo słuszna uwaga, za komuny rozmażali się jak przysłowiowe króliczki, bo mieli godną pracę i na tamte czasy godne zarobki, pewni byli swojego bytu, na chleb nigdy nie brakowało, do tego różnego rodzaju formy wypoczynku wczasy rodzinne i kolonie dla dzieci. I to wszyskto za pół darmo, a teraz ??? szkoda słów. Nie ma godnych zarobków za pracę to i nie ma dzieci. Proste !!!
G
Gość
Ale znaleźli wytłumaczenie dla niżu demograficznego ,zwalili winę na płodnośc mężczyzn ! A migracja zarobkowa zwłaszcza za granicę?No bo, aby mieć dzieci i je wychowywać to trzeba najpierw zarobić ,a z tym w Inowrocławiu jest cieniutko!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska