Zobacz wideo: Koniec z plastikowymi sztućcami i słomkami. Na dobre
Udział w projekcie realizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu daje uczniom możliwość nauki w doskonałych i gwarancję rozwoju zawodowego
Od września br., pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, pilotażowy projekt "CYBER.MIL z klasą" realizować będzie 16 szkół w Polsce. Jest wśród nich I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Jak podkreślają przedstawiciele WKU, uczniowie w pakiecie będą mieć zapewnione doskonałe warunki nauczania, unikalny program oraz gwarancję rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły.
Przypomnijmy, że w lipcu ub. r., podczas uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, odbyła się też ceremonia wręczenia dyrektorom wytypowanych szkół certyfikatów potwierdzających udział w programie. Z rąk szefa MON Mariusza Błaszczaka certyfikat odebrał także Rafał Łaskiewicz, dyrektor I LO w Inowrocławiu.
Wydarzenie to skomentowała wówczas starosta Wiesława Pawłowska: - Po raz kolejny udowadniamy, że naszą ofertę edukacyjną dostosowujemy do potrzeb rynku pracy i zainteresowań młodych ludzi.
W ub. r. w Warszawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami 16 szkół i starostw powiatowych, podczas którego zaprezentowano szczegóły programu. - Zakłada on między innymi naukę kryptografii, cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji - relacjonowali wówczas przedstawiciele powiatu.
I LO w Inowrocławiu musiało spełnić wysokie kryteria nałożone przez Ministerstwo Obrony Narodowej
Inowrocławska WKU przypomina natomiast, że Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło szkołom bardzo wysokie kryteria. Musiały one m. in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, a także posiadać zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.
Projekt "CYBER.MIL z klasą" prowadzony będzie w wybranych szkołach przez 3 pierwsze lata nauki. W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów - do 10 do 15. Program nauczania obejmie: podstawy kryptografii, historię kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.
Za koordynację i przebieg zajęć odpowiada Biuro Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Celem projektu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON.
Lista szkół zakwalifikowanych do programu oraz szczegółowe informacje o projekcie znajdują się pod tym linkiem:
Informacje o zasadach rekrutacji zainteresowani uczniowie znajdą na stronach internetowych szkół uczestniczących w projekcie.
- Najprzystojniejsi mężczyźni z Kruszwicy na Instagramie. Zobaczcie zdjęcia
- Zabytkowy dwór w Palczynie na sprzedaż. Zobaczcie zdjęcia
- Morsowanie dla WOŚP w Tucznie [zdjęcia, wideo]
- Obostrzenia poluzowane. Znów robimy zakupy w Galerii Solnej w Inowrocławiu
- Morsy połączyły obchody 2. rocznicy powstania swego klubu z 29. Finałem WOŚP
- kolejny marsz kobiet na ulicach Inowrocławia. Zdjęcia
