Inowrocław. Klasa o profilu cyberbezpieczeństwo w I LO, to oferta dla zdolnych ósmoklasistów.

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu jest jedną z 16 szkół w Polsce, która od września br. realizować będzie pilotażowy projekt "CYBER.MIL z klasą"
I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu jest jedną z 16 szkół w Polsce, która od września br. realizować będzie pilotażowy projekt "CYBER.MIL z klasą" Archiwum GP
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Inowrocławiu przypomina zdolnym ósmoklasistom o możliwości kontynuacji nauki w klasie licealnej o profilu cyberbezpieczeństwo.

Zobacz wideo: Koniec z plastikowymi sztućcami i słomkami. Na dobre

Udział w projekcie realizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu daje uczniom możliwość nauki w doskonałych i gwarancję rozwoju zawodowego

Od września br., pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, pilotażowy projekt "CYBER.MIL z klasą" realizować będzie 16 szkół w Polsce. Jest wśród nich I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Jak podkreślają przedstawiciele WKU, uczniowie w pakiecie będą mieć zapewnione doskonałe warunki nauczania, unikalny program oraz gwarancję rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły.

Przypomnijmy, że w lipcu ub. r., podczas uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, odbyła się też ceremonia wręczenia dyrektorom wytypowanych szkół certyfikatów potwierdzających udział w programie. Z rąk szefa MON Mariusza Błaszczaka certyfikat odebrał także Rafał Łaskiewicz, dyrektor I LO w Inowrocławiu.

Wydarzenie to skomentowała wówczas starosta Wiesława Pawłowska: - Po raz kolejny udowadniamy, że naszą ofertę edukacyjną dostosowujemy do potrzeb rynku pracy i zainteresowań młodych ludzi.

W ub. r. w Warszawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami 16 szkół i starostw powiatowych, podczas którego zaprezentowano szczegóły programu. - Zakłada on między innymi naukę kryptografii, cyberbezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji - relacjonowali wówczas przedstawiciele powiatu.

I LO w Inowrocławiu musiało spełnić wysokie kryteria nałożone przez Ministerstwo Obrony Narodowej

Inowrocławska WKU przypomina natomiast, że Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło szkołom bardzo wysokie kryteria. Musiały one m. in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, a także posiadać zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.

Projekt "CYBER.MIL z klasą" prowadzony będzie w wybranych szkołach przez 3 pierwsze lata nauki. W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów - do 10 do 15. Program nauczania obejmie: podstawy kryptografii, historię kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

Za koordynację i przebieg zajęć odpowiada Biuro Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Celem projektu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON.

Lista szkół zakwalifikowanych do programu oraz szczegółowe informacje o projekcie znajdują się pod tym linkiem:

Informacje o zasadach rekrutacji zainteresowani uczniowie znajdą na stronach internetowych szkół uczestniczących w projekcie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie