W ramach rewitalizacji miasta przebudowana ma być płyta Rynku i fragmenty ulic Świętego Ducha oraz Królowej Jadwigi. Zmienić się ma też plac Klasztorny, przed inowrocławskim Teatrem Miejskim.
Jaką kwotę zamierza przeznaczyć na te prace miasto? - Mogę jedynie powiedzieć, że jest to kilka milionów złotych, z których aż 70 procent otrzymamy z funduszy unijnych. Szczegółów jednak nie zdradzę, bo za chwilę będziemy wyłaniać wykonawcę. Nie chcemy odkrywać wszystkich kart przed uczestnikami przetargu - twierdzi Ireneusz Stachowiak, zastępca prezydenta Inowrocławia.
Nie będzie podziału na części
- Firma, która zgłosiła się za pierwszym razem zażądała kwotę znacznie przewyższającą oszacowane przez nas koszty - przyznaje Stachowiak.
Wynik drugiego przetargu znany będzie 28 sierpnia. Jak się dowiedzieliśmy, na razie wpłynęła tylko jedna oferta. - Czekamy na kolejne propozycje. Choć do przetargu może stanąć tylko jeden oferent i otrzymać zlecenie. Najważniejsze, by spełniał nasze warunki. Warto wspomnieć, że wydłużyliśmy termin wykonania prac z 30 czerwca 2010 do 30 września 2010 termin - informuje wiceprezydent.
Kilka lat temu miasto miało problem z wyłonieniem wykonawcy modernizacji krytej pływalni “Delfin". W końcu zadanie podzielono na części i wybrano kilka firm.
- W przypadku rewitalizacji centrum nie będziemy tak robić. Jest to wizytówka miasta, w której mieszka znaczna część inowrocławian. Wprowadzenie tam kilku firm naraz oznacza dodatkowy hałas i wzmożony ruch ciężkich pojazdów - komentuje wiceprezydent.
Koniec z asfaltem, czas na granit
Ratusz chce, żeby wyłoniony wykonawca jeszcze w tym roku przebudował odcinki ulic Świętego Ducha i Królowej Jadwigi. Zniknie z nich asfalt, który zastąpią kostka i płyty z granitu. Podobna nawierzchnia pokryje plac przed Teatrem Miejskim.
Granitowa kostka w kolorach szarym i czarnym położona zostanie też na Rynku. Na placu stanie fontanna ze szkła i granitu, nawiązująca do tradycji kopalni soli i huty “Irena". Będzie ona podświetlana na różne kolory i wyposażona w dysze zmieniające kształt strumieni wody.
Pojawi się tam również posąg Królowej Jadwigi, patronki miasta, nad którym pracują już artyści z Krakowa.
Wszystkie pomysły zmian w centrum zaakceptowali mieszkańcy podczas społecznych konsultacji.