Trzy stoją w ciągu ul. Królowej Jadwigi: jeden na wysokości poczty, drugi – u wlotu deptaka do pl. Klasztornego, a trzeci przed wejściem na Rynek. Zachęcają do zwiedzenia zrewitalizowanego centrum miasta, w tym jego obiektów, np. teatru czy wystawy solnictwa.
Pozostałe dwa można spotkać przy Parku Solankowym, na wysokości rzeźby zegara słonecznego „Paw”. Te z kolei zapraszają do przyjemnego spaceru parkowymi alejkami. Żaczki są „w ruchu” - kłaniają się, patrzą na dłoń, wyciągają rękę. Niektóre wyposażone zostały w atrybuty, tj. książka, flet i sakiewka. Autorem figur wykonanych z brązu jest Wojciech Mendzelewski z pracowni Pro-Art z Lublina.
Rzeźby od 13 lat zdobią ulice Inowrocławia. Zadomowiły się w mieście na soli na dobre. Turyści i kuracjusze chętnie fotografują figury sympatycznych żaczków. 11 listopada żaczki tradycyjnie przyozdobiono biało-czerwonymi szarfami.
Krasnale - symbol wolności, humoru i kreatywności
Z kolei krasnale we Wrocławiu symbolizują ruch oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu, który miał miejsce w Polsce w latach 80. XX wieku. Ich historia sięga lat 80., kiedy to w Wrocławiu pojawiły się graffiti i rysunki przedstawiające krasnale jako formę protestu.
Z czasem krasnale stały się symbolem wolności, humoru i kreatywności. Obecnie w Wrocławiu można spotkać setki różnych krasnali, które są rozsiane po całym mieście. Są one różnorodne, przedstawiające różne postacie i sytuacje, co czyni je interesującą atrakcją turystyczną oraz częścią miejskiej legendy. Krasnale stały się również elementem identyfikacji Wrocławia oraz świadectwem jego historii i tożsamości.