Forma przestrzenna o tematyce astronomicznej, stojąca u zbiegu ulic Kopernika i Dworcowej w Inowrocławiu to pamiątka obchodów Roku Kopernikowskiego w 1973 r. Zbudowana jest z dwóch granitowych pylonów dźwigających, wykonany z brązu, model systemu heliocentrycznego Mikołaja Kopernika. Jej autorem jest artysta rzeźbiarz Henryk Siwicki.
W ostatnich tygodniach ta charakterystyczna konstrukcja została poddana zabiegom konserwatorskim, które wykonała toruńska firma "Konserwacja zabytków". Prace polegały na oczyszczeniu formy z patyn naturalnych, przy jednoczesnym pozostawieniu patyny szlachetnej. Usunięto ogniska korozji i zabezpieczono elementy z brązu przed jej działaniem. Ujednolicono też zmienną kolorystykę kompozycji.
Część granitowa konstrukcji została oczyszczona chemicznie z różnorodnych zanieczyszczeń (smoły, farby, wosku, graffiti itp.). Uzupełniono także ubytki w spoinach, usuwając z nich porosty i glony. Łącznie koszt prac konserwatorskich zamknął się kwotą blisko 20 tys. zł.
Jak informuje ratusz, niebawem odnowiona konstrukcja ma zostać podświetlona. Już trwają prace projektowe z tym związane.