Więcej informacji z Inowrocławia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/inowroclaw
Więcej informacji z Inowrocławia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/inowroclaw
W ostatnim czasie policja znów odnotowała kilka przypadków oszustw, których ofiarami padły osoby starsze. - Sposób działania przestępców jest za każdym razem bardzo podobny - mówią funkcjonariusze.
Starsza panią, o której wspomnieliśmy na początku, odwiedziły dwie kobiety, prawdopodobnie narodowości romskiej. Jedna z nich poprosiła 75-latkę o szklankę wody i zajmowała domowniczkę rozmową, a druga przeszukiwała w tym czasie sąsiedni pokój. Z szafy znikły pieniądze, a razem z nimi rozpłynęły się też obie kobiety.
- Oszuści oferując na sprzedaż atrakcyjny cenowo towar wykorzystują zaskoczenie, łatwowierność i życzliwość starszych osób. Potrafią stwarzać pozory ludzi uczciwych, dzięki czemu usypiają czujność domowników - tłumaczy Joanna Wrzesińska, rzecznik komendanta powiatowego policji w Inowrocławiu.
Cześć oszustów zachęca do kupna towarów, inni podają się za wolontariuszy zbierających pieniądze dla potrzebujących. Niektórzy przestępcy proponują darmowe usługi medyczne lub próbują wziąć ofiarę na litość, prosząc o coś do jedzenia i picia.
Ostrożność najważniejsza
Inowrocławska policja apeluje do osób starszych i samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosi też by zainteresowali się takimi osobami ich najbliżsi i przypominali o ważnych zasadach mogących uchronić przed utratą pieniędzy, zdrowia, a nawet życia.
Oto niektóre z nich. Nie otwierać drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł. Nieznane osoby należy poprosić o pokazanie dowodu tożsamości i dokładnie sprawdzić ten dokument.
- Nie należy rozmieniać pieniędzy nieznajomym, bo w ten sposób złodziej informowany jest, gdzie przechowywana jest gotówka. Unikać trzeba kupowania od domokrążców rzeczy o podejrzanie niskiej cenie. Im lepsza okazja, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z oszustem. Bardzo tani towar może pochodzić z przestępstwa - uczula Joanna Wrzesińska.
Jak się bronić?
Jeśli domokrążca jest natarczywy należy natychmiast dzwonić po policję pod 997 lub112. Warto poprosić o pomoc sąsiadów lub najbliższych.
- Pod żadnym pozorem nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, które podają się za rodzinę - dodaje rzecznik.
Czytaj e-wydanie »