Osoby pozostające bez zatrudnienia skorzystać mogły z pomocy doradców zawodowych, specjalistycznych szkoleń i wsparcia w poszukiwaniu pracy.
Zmotywować i podpowiedzieć
W sumie aż 180 osób z powiatów inowrocławskiego, żniskiego i mogileńskiego uczestniczyło w spotkaniach z doradcami. Miały one na celu zmotywowanie bezrobotnych do poszukiwania pracy, a przede wszystkim do określenia ich oczekiwań co do kierunku przyszłych szkoleń. Uczestnicy zajęć mieli na tym etapie uświadomić sobie, jakich umiejętności i kompetencji oczekują po warsztatach oraz sporządzić plan realnej, przyszłej drogi zawodowej. Nieco mniejsza, bo 160-osobowa grupa zdecydowała się wziąć udział w konkretnych szkoleniach, zdobywając kwalifikacje do podjęcia pracy w zawodzie florysty, sprzedawcy hurtowni, spawacza, wizażysty i kierowcy wózków widłowych. Następnie niemal wszystkie te osoby uczestniczyły w warsztatach z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy, ucząc się w praktyce pisania CV oraz dobrego zaprezentowania się na rozmowie o pracę.
W większości młodzi
- Uczestnikami projektu w połowie były kobiety, w połowie mężczyźni - mówi Michał Osowiecki z Fundacji Ekspert-Kujawy, która realizowała to zadanie we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich. - Przeszło połowa nie ukończyła 30. roku życia. Znakomita większość bardzo dobrze oceniła projekt i nabyte dzięki niemu umiejętności. Już mamy sygnały, że część osób znalazła zatrudnienie po ukończeniu szkolenia.
(mg)