Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Węgla coraz mniej. Ciepło idzie w górę. Inowrocławian czekają podwyżki

RED
Na rynku brakuje węgla i miału węglowego, a sprawia, że ceny tego surowca idą szybko w górę. Niestety, coraz bardziej bić to będzie po kieszeniach także inowrocławian, których domy ogrzewane są przez miejski Zakład Energetyki Cieplnej
Na rynku brakuje węgla i miału węglowego, a sprawia, że ceny tego surowca idą szybko w górę. Niestety, coraz bardziej bić to będzie po kieszeniach także inowrocławian, których domy ogrzewane są przez miejski Zakład Energetyki Cieplnej ZEC Inowrocław
Z początkiem czerwca w Inowrocławiu o 10 procent wzrosną ceny za ciepło dostarczane przez miejscowy Zakład Energetyki Cieplnej.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

- Sytuacja ciepłownictwa, zwłaszcza tego komunalnego jest bardzo, bardzo poważna. Za kilka miesięcy może okazać się, że kaloryfery w domach będą zimne - informował podczas konferencji prasowej na terenie Zakładu Energetyki Cieplnej Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia

Powodem takiej sytuacji jest brak węgla i miału, a co za tym idzie ogromny wzrost cen tych paliw.

Rocznie Polska importuje ok. 9,6 mln ton węgla energetycznego, z czego 8 mln ton pochodzi z Rosji. Na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nałożone zostało embargo na zakup rosyjskiego węgla, co z kolei spowodowało ograniczenie jego dostaw i drastyczny, bo ponad 3-krotny wzrost kosztów zakupu. Wraz z wzrostem cen węgla i za emisję dwutlenku węgla, konsekwentnie wzrasta cena dostarczanego do inowrocławskich mieszkań ciepła. Podwyżki sięgają kilkudziesięciu procent. Już 8 czerwca nastąpić ma kolejny, 10-procentowy wzrost opłat.

- Jesteśmy zobowiązani do poinformowania mieszkańców o zaistniałej nadzwyczajnej sytuacji dla sektora ciepłowniczego, który znalazł się w głębokim kryzysie - podkreślano na konferencji w ZEC.

Prezydent Inowrocławia oraz Piotr Pawlak, prezes ZEC zapewniali, że nasza ciepłownia w pełni monitoruje dynamicznie zmieniający się rynek węglowy i dokłada starań w celu zapewnienia dostaw ciepła i ciepłej wody do mieszkań. Utrzymywane przez ZEC zapasy węgla są zgodne z wymaganiami Ustawy Prawo Energetyczne.

Spółka na bazie podpisanej wieloletniej umowy z Polską Grupą Górniczą oraz umów dodatkowych z innymi kontrahentami dokonuje zakupów. Prowadzone są również rozmowy z podmiotami importującymi węgiel z Australii oraz Kolumbii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska