Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!
Sprawa dotyczy dwóch ekspozycji upamiętniających działalność kopalni soli w Inowrocławiu. Do niedawna znajdowały się one w muzeum i Kujawskim Centrum Kultury. Niebawem otwarta zostanie jedna, bardzo dobrze zorganizowana i wyposażona kopalniana wystawa.
- Doszliśmy do wniosku, że współpraca instytucji kultury działających na terenie Inowrocławia powinna być zacieśniona. O rozwinięciu współpracy myśleliśmy jeszcze przed pojawieniem się pandemii koronawirusa - informuje Tomasz Maliszewski, dyrektor KCK.
Zaś Adriana Szymanowska, rzecznik prasowy inowrocławskiego ratusza dodaje, że: - Na początku bieżącego roku starostwa Wiesława Pawłowska zwróciła się do prezydenta Ryszarda Brejzy z inicjatywą, której efektem stało się zacieśnienie współpracy na poziomie instytucji kultury.
Zdecydowano, że na terenie Inowrocławia powstanie jedna, dobrze zorganizowana wystawa, prezentująca historię solnictwa w mieście i powiecie. Utworzona zostanie w oparciu o eksponaty prezentowane na terenie wystawy w podziemiach Teatru Miejskiego (obiekty KCK) i te, które do niedawna można było oglądać w muzeum przy ul. Solankowej.
- Inicjatywa wyszła od muzeum. Została zaakceptowana przez panią starostę. Przekazujemy KCK w formie depozytu bardzo cenne, a co najważniejsze oryginalne przedmioty pochodzące z inowrocławskiej kopalni soli. Niektóre liczą nawet ponad 100 lat. Jest wśród nich wydobyta z kopalni solna drabina. To obiekt niezwykłej urody. Prace konserwatorskie, jakim była poddana zostały opisane w fachowej zagranicznej prasie - dodaje dyrektor Woźniak.
Szef KCK zwrócił uwagę, że nowa wystawa solnictwa wzbogacona o wspaniałe eksponaty objęta zostanie opieka Muzeum im. Jana Kasprowicza. Co najważniejsze, wszelkie zasady współpracy pomiędzy muzeum i KCK zawarte zostały w specjalnej umowie, która wczoraj, w obecności mediów podpisali Marcin Woźniak i Tomasz Maliszewski.
Tworzenie nowej wystawy solnictwa w podziemiach Teatru Miejskiego w Inowrocławiu potrwa do końca listopada br. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na 4 grudnia, czyli na Święto Górników - Barbórkę. Odbędzie się z udziałem górniczej orkiestry. Przewidziano górniczy poczęstunek oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek.
Jak informuje Paulina Dymek, opiekunka wystawy, nowa ekspozycja będzie się w znacznym stopniu różnić od dotychczasowej. Rozbudowana zostanie górnicza szatnia, w sali głównej będzie więcej drewnianych elementów oddających kopalniany nastrój, pojawi się nowy wagonik, no i wspaniałe eksponaty z muzeum. Aby przybliżyć atmosferę podziemnych solnych korytarzy, każdy zwiedzający, jak kiedyś górnicy, będzie musiał założyć na głowę ochronny hełm.
- Najlepszy stomatolog w Inowrocławiu. Zobacz ranking dentystów!
- Kazik porwał tłumy w Inowrocławiu. Zobaczcie, co się działo w Teatrze Letnim!
- Tak było na Dożynkach 2021 w Złotnikach Kujawskich!
- Tak było na VI Zlocie Fiata 126p i Klasyków w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia
- Powiatowe święto dożynkowe w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia
- Wypadek w centrum Inowrocławia. Dwie osoby w szpitalu. Zobaczcie zdjęcia
