Inowrocław. Zmarł Jerzy Marlewski, inowrocławianin, działacz katolicki, redaktor prasy katolickiej. Absolwent I LO im. J. Kasprowicza

Red
Zmarł Jerzy Marlewski, inowrocławianin, pedagog, działacz katolicki, dziennikarz katolickiej prasy, redaktor naczelny "Słowa Powszechnego" i "Słowa-Dziennika Katolickiego". Uczestnik "okrągłego stołu"
Zmarł Jerzy Marlewski, inowrocławianin, pedagog, działacz katolicki, dziennikarz katolickiej prasy, redaktor naczelny "Słowa Powszechnego" i "Słowa-Dziennika Katolickiego". Uczestnik "okrągłego stołu" Nadesłane
16 kwietnia br. w wieku 76 lat zmarł Jerzy Marlewski (ur. 23 VI 1944 w Inowrocławiu). Był działaczem katolickim i redaktorem prasy katolickiej.

Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu. Co się zmieni?

Jerzy Marlewski ukończył Szkołę Podstawową nr 8 oraz Liceum Jana Kasprowicza (matura w 1962 roku) w Inowrocławiu, po czym odbył studia w zakresie matematyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom w 1967 roku).

Pracował kolejno jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Złejwsi Wielkiej (1967-1069), Przyzakładowej Zasadniczej Szkole Zawodowej MPK w Radomiu (1969-1975) oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Świętego Augustyna w Warszawie, gdzie sprawował funkcję wicedyrektora ds. pedagogicznych.

W „okresie radomskim” był sekretarzem Klubu Miłośników Radomia przy PTTK, współautor przewodnika turystycznego „Radom: przewodnik” (1974). W latach 1975-1992 należał do Stowarzyszenia „Pax”; wchodził w skład Prezydium Zarządu Głównego, pracował na stanowiskach kierowniczych wydziałów merytorycznych: ideowego, kultury, oświaty i nauki, publikował artykuły w „Zorzy”, „Kierunkach”, „WTK”, „Słowie Powszechnym” i „Naszym Głosie” - biuletynie wewnętrznym Stowarzyszenia, opiekował się Liceum Świętego Augustyna.

Był współinicjatorem i współorganizatorem przekształcenia Stowarzyszenia Katolików Świeckich w organizację katolicką. Reprezentował środowisko katolików w Patriotycznym Ruchu Odrodzenia Narodowego oraz podczas obrad „okrągłego stołu” w podzespole ds. oświaty. W styczniu 1990 roku desygnowany został przez premiera Tadeusza Mazowieckiego do Politycznego Komitetu Doradczego MSW (pozostał w tym gremium do 1992 roku).

Od 1992 roku w Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” (od 1997 roku Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana) pełnił funkcje kierownicze: sekretarza i wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego, opiekuna Liceum i prezesa Fundacji Liceum Świętego Augustyna w Warszawie.

Był redaktorem naczelnym „Słowa Powszechnego”. Przyczynił się do przekształcenia tego tytułu w „Słowo-Dziennik Katolicki”, zostając jego pierwszym redaktorem naczelnym, a także dyrektorem zespołu formacyjnego. Po przejściu na emeryturę i powrocie do Inowrocławia zaangażował się w promowanie Katolickiej Nauki Społecznej oraz propagowanie nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego na terenie Kujaw i Pomorza. Dwukrotnie gościł z wykładem w Klubie Inteligencji Katolickiej w Inowrocławiu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie