https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławian jest coraz mniej. I są coraz starsi

Jan Szczutkowski
W Inowrocławiu rośnie liczba mieszkańców w wieku senioralnym
W Inowrocławiu rośnie liczba mieszkańców w wieku senioralnym ZP
Perspektywy demograficzne dla Inowrocławia nie są korzystne. Przyrost naturalny ujemny, a średnia wieku mieszkańców rośnie.

Niedawno media informowały, że w ciągu trzech kwartałów 2014 r. w Polsce wzrosła liczba urodzeń. Taki trend odnotowano również w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie na świat przyszło o 237 więcej dzieci niż rok wcześniej.

Niestety, w Inowrocławiu w dalszym ciągu rodzi się mniej maluszków. W ciągu ostatnich 16 lat, zaledwie dwa razy - w 1998 i 2009 r. - odnotowano dodatni przyrost naturalny. W ubiegłym roku nie było poprawy - w księgach USC zarejestrowano 466 maluszków, urodzonych w inowrocławskim szpitalu. Dokładniejsze wyniki, czyli dane GUS-owskie, poznamy później. Inowrocławianki rodzą bowiem swe pociechy też w innych lecznicach, m.in. w Strzelnie i Bydgoszczy.

Czytaj: To prawdziwy cud, że w Polsce wciąż jeszcze rodzą się jakieś dzieci

Tak więc niektóre działania rządu, jak np. wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich, z których można korzystać od czerwca 2013 r., czy podatkowe ulgi na dzieci, nie przyczyniły się do poprawy sytuacji demograficznej w Inowrocławiu. Ta zachęta mogła sprzyjać tylko pewnej grupie osób w podejmowaniu decyzji o rodzicielstwie.

- Nadal mamy ujemny przyrost naturalny. W zeszłym roku zarejestrowaliśmy 716 zgonów mieszkańców naszego miasta wobec 466 urodzeń - informuje Jacek Nijak, kierownik USC.

- Dajmy młodym ludziom pracę i to w miarę dobrze płatną, to wówczas wzrośnie liczba urodzeń. Dziś osoby słabo zarabiające albo bezrobotne, często będące na utrzymaniu rodziców, nie poradzą sobie z wychowaniem nawet jednego dziecka - mówi pan Roman, inowrocławianin, pracujący wraz z bratem w Irlandii.

Emigracja zarobkowa, która nasiliła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, wpłynęła również na sytuację demograficzną. Tylko w zeszłym roku 177 inowrocławianek, które powiły dzieci za granicą, pozostawiło w ratuszu przy ul. Roosevelta zagraniczny akt urodzenia. Dodajmy, że nie ma obowiązku rejestracji w Polsce dziecka urodzonego w innym kraju. Niemniej jednak umiejscowienie takie jest konieczne w przypadku starań o polski paszport, dowód osobisty czy numer PESEL.

Prognozy demograficzne dla Inowrocławia nie są optymistyczne. Dziś miasto liczy niespełna 74 tysiące mieszkańców i coraz więcej wśród nas osób starszych. I taki trend będzie się nasilał. Świadczą o tym dane GUS sprzed trzech lat. W 2012 r. w wieku od 30 do powyżej 65 lat zarejestrowano około 51 tys. mieszkańców. Natomiast w przedziale wiekowym 0-29 lat - zaledwie 25 tys. Tak więc za niespełna 25 lat zmniejszy się w Inowrocławiu liczba osób w wieku produkcyjnym, zwiększy się zaś liczba emerytów.

A starzejące się społeczeństwo to poważny problem. To m.in. konieczność większych nakładów na opiekę medyczną. Już dziś, aby dostać się do niektórych lekarzy specjalistów, trzeba czekać co najmniej rok lub dłużej...

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zig

Drogie mieszkania są u kamieniczników, kujawiak, płacisz im dwa razy więcej niż w komunalce. Problemem Inowrocławia sa wyprzedane przed laty kamienice, to w nich są najwyższe czynsze i najdroższe mieszkania

I
IRA

Na temat : Po rozruchu produkcji w HUCIE SZKŁA zwiększy się liczebność ludzi.  Mam pytanie do osób kompetentnych w sprawie kiedy to nastąpi ? Sukces został odtrąbiony !!! Ale kiedy ....... .?

G
Gość
W dniu 21.01.2015 o 08:46, Bożena napisał:

Starzenie się mieszkańców, nie tylko w Inowrocławiu, to konieczność rozwoju bazy uzdrowiskowej, a więc nowe miejsca pracy w sanatoriach. Nie ma tego złego

Baju , baju ... dla ciemnego ludu!

B
Bożena

Starzenie się mieszkańców, nie tylko w Inowrocławiu, to konieczność rozwoju bazy uzdrowiskowej, a więc nowe miejsca pracy w sanatoriach. Nie ma tego złego

k
kujawiak

my Inowrocławianie pokarani przez boga i brejzę najwyższym czynszem chcemy tylko uczciwej pracy, a reszta wróci do normy

g
gość

Inowrocław jest dziwnym miastem, ceny mieszkań są wyższe niż w większych miastach naszego województwa tj. najtaniej jest w Grudziądzu, potem Włocławek, potem Toruń i Bydgoszcz a Inowrocław  z tych miast jest najmniejszym ośrodkiem. A ceny są podobne jak w Bydgoszczy czy Toruniu.Myślę ,że jak tak dalej będzie to młodzi będą uciekać do innych miast za pracą i tanim mieszkaniem

T
Tomasz

Solanki to to co ma Inowrocłąw najlepsze!!!! To turyści zostawiajacy pieniadze, to miejsca pracy!!!
Trzeba dbać, rozwijać  i promować nasz Inowrocław a dodatkowo ściafgać nowych inwestorów.
Nie można rezygnować z solanek. To nasz znak rozpoznawczy i nasza zacheta do odwiedzenia i inwestowania w miescie.

Z
Załamany

Trzeba rozbudować jeszcze solanki, zrobić 2x do roku koncert pan Grzegorza i postawić więcej fontann, żaczków i innych pierdoł, a wówczas Inowrocław stanie się krainą mlekiem i miodem płynącą i dzieci będą się rodzić na potęgę.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska