Dariusz Sirko jest absolwentem Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas, a od 2018 roku - studentem Graduate School for Social Research certyfikowanych przez Lancaster University przy Polskiej Akademii Nauk. W 2017 roku uczestniczył w projekcie mobilności europejskiej, gdzie prowadził wykłady na temat kultury i historii Polski.
Skąd pomysł na napisanie tej książki?
- Kiedy uczestniczyłem w projekcie mobilności europejskiej na Maderze, poproszono mnie o poprowadzenie serii wykładów o polskiej historii i kulturze. Te spotkania z obcokrajowcami zainspirowały mnie do napisania książki, która w nieco lżejszej formie, ale z zachowaniem wszystkich najistotniejszych faktów historycznych, przybliżałaby im naszą przeszłość, ale też czasy współczesne - wspomina Dariusz Sirko. - Okazało się, że moi rozmówcy niewiele o nich wiedzieli, byli jednak bardzo ciekawi Polski i Polaków. Stąd też, po powrocie z Madery, zdecydowałem się napisać "Pocket History of Poland" - kieszonkową wersję dziejów Polski, która w pigułce przedstawia historię naszego kraju - dodaje.
Dlaczego zdecydował się na napisanie historii Polski, a nie na przykład książki o największych atrakcjach turystycznych naszego kraju?
- Historia Polski jest często skomplikowana dla nas samych, a co dopiero dla zagranicznego turysty. Ale jest piękna i ciekawa, nierzadko właśnie ściśle łączy się z atrakcjami turystycznymi, choć nie zawsze turyści zdają sobie z tego sprawę. Chciałem przedstawić ją prostym i przystępnym językiem, w formie która najlepiej zainteresuje potencjalnego czytelnika. "Pocket History of Poland" to najprawdopodobniej najkrótsza, kiedykolwiek napisana, wersja naszej historii - podkreśla.
Edycją językową zajął się Josef Butler, historyk z Londynu, który zadbał, by tekst był jak najbardziej atrakcyjny dla anglojęzycznych czytelników. Konsultacji merytorycznych udzieliła dr Anita Prażmowska z wydziału Historii Międzynarodowej, Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej. W książce są też ciekawe ilustracje Małgorzaty Starszak.
- Nim książka została wydana, przeszła przez ręce wielu recenzentów, którzy utwierdzili mnie w przekonaniu, że taka pozycja jest wartościowa i będzie przydatna nie tylko dla cudzoziemców i turystów odwiedzających nasz kraj - zdradza pan Dariusz.
Dlaczego zdecydował się na właśnie tak niewielki format?
- Jestem fanem zwięzłych książek, takich na przykład jak z serii Oxford pocket. Na polskim rynku podobnych pozycji brakuje. Atutem mojej książki jest przede wszystkim język. Zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, pozbawiony patosu i niepotrzebnej gloryfikacji wszystkich wydarzeń historycznych. Przedstawiam legendy i anegdoty, które uatrakcyjniają moją opowieść - podkreśla Dariusz Sirko.
Książka w wersji papierowej oraz formacie ebook jest dostępna w księgarniach internetowych, między innymi: bonito.pl, amazon.com czy iBookstore.com. Można ją również kupić za pośrednictwem thepolishbookstore.com z dystrybucją w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kandzie i Wielkiej Brytanii.
Czego wstydzą się kobiety? Aktorki i psycholog dyskutują.