W czwartkowe przedpołudnie w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu zorganizowano galę wręczenia "Władysławów", czyli nagród przyznawanych za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie. Nazwa statuetki pochodzi od Władysława Jagiełły, męża patronki liceum, który jako jeden z pierwszych wydał akt prawny dotyczący ochrony przyrody. Społeczność uczniowska przyznała nagrody w sześciu kategoriach: firma, gospodarstwo rolne, inwestycja, człowiek, produkt i placówka oświatowa.
Marek Margielewski z firmy "Plast-Mar", prowadzącej miedzy innymi punkt edukacji ekologicznej, miał tego dnia podwójne powody do radości. Otrzymał bowiem dwie nagrody: w kategoriach "człowiek" i "firma". - Tak naprawdę to nie jest moja zasługa, ale zasługa wszystkich tych osób, które mnie otaczają. Dziękuję również mojej żonie. To osiągniecie to również jej zasługa. Punkt edukacyjny tworzyło około 20 osób. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem, bo w trosce mieli nasze środowisko - mówił po odebraniu statuetek.
Zaznaczmy, że nominacje w kategorii "człowiek" otrzymali również Agnieszka Borowiak ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Inowrocławiu oraz Tomasz Kaczmarczyk, nauczyciel z Gimnazjum nr 3. Nominowanymi w kategorii "firma" byli natomiast: portal internetowy Ino-online oraz Luk-plast z Inowrocławia.
Nagrodę w kategorii "gospodarstwo rolne" otrzymało Gospodarstwo Nasienne Rąbinek. Odbierający statuetkę Stefan Łuczak przypomniał z uśmiechem, iż to dzięki między innymi działalności jego gospodarstwa w Inowrocławiu można spotkać zające, bażanty, a nawet sarny (nominacje: gospodarstwo Andrzeja Parady w Sukowach oraz Ośrodek Hipoterapii "Tęcza" w Jaksicach).
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu już po raz drugi otrzymało "Władysława" w kategorii inwestycja proekologiczna. - Jest to zaszczytne i prestiżowe wyróżnienie, bo przyznane przez młodych ludzi, a więc przyszłość naszego kraju - podkreślał prezes Mariusz Kuszel (nominacje: Gmina Inowrocław za budowę ścieżek edukacyjnych oraz rekultywację wysypiska odpadów w Karczynie).
Najlepszą placówką roku zostało Gimnazjum w Rojewie. - Dziękuję w imieniu nauczycieli, bo to ich mrówcza praca i zaangażowanie. Dziękuje również naszym absolwentom, że zechcieli nominować naszą szkołą do tej zaszczytnej nagrody - wyznała Jadwiga Florczak, dyrektor szkoły (nominacje: Gimnazjum nr 2 i Przedszkole nr 1 w Kruszwicy).
Drewniane zabawki Waldemara Kwiatkowskiego z Komaszyc wygrały w kategorii "produkt" (nominacje: opakowania na żywność firmy "EKO-PAK" z Inowrocławia oraz pellet firmy PAK-POL z Jaksic).
Galę uświetniły występy uczniów z III LO, w tym znakomitego zespołu "Na poddaszu", a także dzieci z Przedszkola nr 1 w Kruszwicy.