- Warto, aby Grudziądz korzystał z nowoczesnych technologii, tym bardziej że są na to pieniądze - podkreśla Maciej Glamowski, lider Stowarzyszenia „Obywatelski Grudziądz”.
Konkurs „Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”ogłosiło Ministerstwo Rozwoju. Jest skierowany do średnich miast, a preferowane są te którym grozi wykluczenie. Zgodnie z raportem Polskiej Akademii Nauk, Grudziądz znajduje się w tym rankingu.
Wnioski z ogólnym opisem projektu można składać jeszcze w piątek. Na realizację resort może przyznać od 500 tys. zł do 4 milionów.
O jakich rozwiązaniach mowa?
Np. terminalach montowanych w komunikacji miejskiej umożliwiających płacenie za bilet kartą bankomatową. Np. aplikacjach informujących o wolnych miejscach parkingowych w konkretnych rejonach. Np. poprawiających bezpieczeństwo inteligentnych przejściach dla pieszych. - Właśnie to rozwiązanie byśmy proponowali na początek. W naszym mieście nie ma takich przejść - zauważa Przemysław Decker z „Obywatelskiego Grudziądza”. Jak one działają? - System składa się z czujników ruchu. Gdy pieszy pojawia się na „zebrze” zwiększa się natężenie światła w lampach oświetlających. Ponadto inteligentne „zebry” są wyposażone w świetlane markery w asfalcie, a białe pasy są wymalowane na czerwonym tle - wyjaśnia Przemysław Decker. - Koszt wybudowania nowoczesnego przejścia waha się od 30 do 60 tysięcy złotych.
Grudziądzkie spichlerze będą Pomnikiem Historii. Nareszcie!
Z informacji uzyskanych przez „Obywatelski Grudziądz”, wynika, że władze miasta nie aplikują w konkursie.