Długo się o to staraliśmy
- Zabiegi o ten wpis rozpoczęliśmy dobrych 8 lat temu. Wtedy okazało się, że większość spichlerzy formalnie nie jest zabytkami. Trzeba było dokonać ich wpisów do rejestru, przygotować liczne opracowania dotyczące także ich wartości kulturowej, a nie tylko zabytkowej. Podnosiliśmy w nich m.in., że Błonia Nadwiślańskie i spichlerze były scenerią filmu Andrzeja Wajdy, że są prezentowane na widokówkach, w kalendarzach... Czekaliśmy na opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, na poparcie naszego wniosku przez ministerstwo kultury... - wylicza Marek Sikora, wiceprezydent Grudziądza, który od początku pilotował tę sprawę.
Lista jest bardzo krótka
Obiektów wpisanych przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii jest niewiele: zaledwie 70 z całego kraju. Nasze województwo na razie reprezentują na niej tylko muzeum w Biskupinie oraz starówki w Toruniu i Chełmnie.
Co, poza prestiżem, da nam ten wpis? - Przede wszystkim otworzy drzwi do nowych źródeł pozyskiwania środków unijnych na renowację spichlerzy oraz terenu między nimi a Wisłą. Ogłosimy ogólnopolski konkurs na architektoniczną koncepcję ich kompleksowego zagospodarowania. A w dalszej perspektywie będziemy mogli się starać o wpis na listę zabytków UNESCO - snuje plany Sikora.
Spichlerze w Grudziądzu - cud, który czeka na remont [zdjęcia, wideo]
Miasto kupuje spichrze
Grudziądzkich spichlerzy jest 26. Tylko 14 z nich jest w rękach samorządu - należy do miasta, muzeum lub Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. Pozostałe budynki są w rękach prywatnych. - Wykupujemy je po kolei. Z niektórymi są jednak problemy ponieważ mają nieuregulowaną sytuację prawną: jest tam wielu właścicieli lub nie wiadomo do kogo należą, bo nie zostały przeprowadzone sprawy spadkowe - mówi Sikora.
Z tego, że grudziądzkie spichlerze znajdą się na liście Pomników Historii cieszy się Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków, który również o to zabiegał. - W tej chwili szanse na taki wpis mają mają także wzgórze klasztorne w Strzelnie oraz ciąg technologiczny produkcji soli w Ciechocinku - mówi Gawiński.
Wiceprezydent Marek Sikora o planach dotyczących spichlerzy mówił w kwietniu 2016 r.