Kultura w Rypinie, w mijającym roku, była skupiona wokół trzech głównych placówek: Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej i Rypińskiego Domu Kultury. Latem rypinianie bawili się na imprezach plenerowych, takich jak: Ekologiczna Majówka, Dni Rypina czy Agra. O poszerzenie oferty zadbały także mniejsze organizacje, które warto docenić. To m.in. kluby seniora, uniwersytet trzeciego wieku oraz samorządy szkolne, aktywnie włączające się w życie kulturalne miasta.
Przełomowy rok dla RDK
2019 rok był wyjątkowy dla Rypińskiego Domu Kultury. Już wcześniej, po kompleksowym remoncie, rypinianie mogli oglądać najnowsze filmy, ale w tym roku nowoczesne warunki techniczne sali widowiskowej zostały wykorzystane także na potrzeby koncertów muzycznych. W maju nasze miasto odwiedził zespół Voo Voo z Wojciechem Waglewskim na czele. W październiku w RDK zagrała formacja Sorry Boys, która przyjechała do Rypina w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej promującej album „Miłość”.
Dom kultury to także imprezy plenerowe. Główną gwiazdą Ekologicznej Majówki był w tym roku Sławomir. Z nowym krążkiem wystąpił także toruński raper Małpa. Długi weekend zakończył się koncertem zespołu Enej, który zagrał na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Czerwcowe Dni Rypina uświetnił występ legendarnej grupy Varius Manx. Kasia Stankiewicz zaśpiewała takie utwory jak: „Pocałuj noc”, „Orła cień” czy „Zamigotał świat”.
RDK podtrzymał teatralną tradycję, organizując Rypińską Wiosnę Teatralną. Młodych artystów oceniał m.in. popularny aktor Piotr Szwedes. W ciągu roku nie brakowało spektakli z gwiazdami w rolach głównych. Pod koniec roku dotychczasowego dyrektora Grzegorza Ziomka zastąpiła Justyna Motylewska.
Biblioteka otwarta na dyskusję
W mijającym roku dyrektor książnicy Marek Taczyński kontynuował misję zachęcania rypinian do sięgania po literaturę, w różnej formie. Jedną z nich były spotkanie autorskie. Nasze miasto odwiedzili m.in. trener Andrzej Strejlau, Joanna Bator, Paweł Sołtys.
– Jednym z priorytetów naszej pracy jest nie tylko dbanie o czytelnictwo, ale także organizowanie wydarzeń, które przyciągną mieszkańców do biblioteki. Szeroka oferta to podstawa – mówił na łamach Pomorskiej Taczyński.
Biblioteka jest także otwarta na dyskusję m.in. o prawach mniejszości czy eutanazji. Głównym polem do rozmów jest działający od kilku lat klub filozoficzny.
Coraz szersza oferta muzeum
W ostatnich miesiącach Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej umocniło swoją pozycję wśród instytucji zajmujących się w regionie kulturą, ale i badaniami naukowymi. Jednostka zarządzana przez dyrektora Andrzeja Szalkowskiego współorganizowała i patronowała badaniom archeologicznym, prowadzonym m.in. przez dr Jadwigę Lewandowską z tej instytucji. Owocem prac na terenie powiatu rypińskiego są publikacje dotyczące cmentarzyska w Sadłowie i zbrodni niemieckich na Ziemi Dobrzyńskiej.
Istotnym elementem oferty muzeum były wydarzenia kulturalne, otwarte dla mieszkańców. To m.in. wystawa modeli i makiet kartonowych, plenerowe lekcje muzealne czy rekonstrukcja wesela dobrzyńskiego, która została zorganizowana w lipcu w Charszewie (gmina Rogowo).
– Cały projekt nie skupiał się tylko na weselu – tłumaczył na łamach Pomorskiej Andrzej Szalkowski. – Wcześniej panie wzięły udział w spotkaniu o obyczajowości, uczyły się dekorowania. Były warsztaty tańca oraz warsztaty kulinarne.
Przyszły rok zapowiada się równie intensywnie. Już w styczniu bibliotekę odwiedzi muzyk i pisarz Tomasz Organek, w RDK zaśpiewa Krzysztof Daukszewicz, a muzeum wystartuje z nową ofertą lekcji.
