https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internet oczami duchownego

(PW)
Rozwój technologii oraz m.in. portali społecznościowych, był tematem konferencji z udziałem duchownych i naukowców
Rozwój technologii oraz m.in. portali społecznościowych, był tematem konferencji z udziałem duchownych i naukowców Andrzej Muszyński
Czy globalna sieć jest dla wszystkich? Co nas w niej tak przyciąga? Odpowiedzi na te pytania szukano wczoraj w Bydgoszczy na konferencji "Internet a tożsamość człowieka. Jaki obraz człowieka w internecie"

Wśród prelegentów zgromadzonych w bydgoskiej Operze Nova znaleźli się przedstawiciele m.in. Katolickiej Agencji Informacyjnej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Radia Watykańskiego, i organizatora: Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej.

- Internet ma tendencje do izolowania człowieka i zamykania go w sobie - ostrzegał bydgoski biskup diecezjalny Jan Tyrawa. - Młodzież zachwyca się siecią, ale może popadać w uzależnienie od niej - przypominał.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że internet jest częścią naszego życia, z której musimy nauczyć się odpowiednio korzystać: - Technologia stwarza przed nami możliwości, które kiedyś były nie do pomyślenia - zauważał Giuseppe Scotti z Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Zarazem zwracał uwagę: - Internet jest wręcz doświadczeniem wszechmocy, ale to właśnie w nim najczęściej dochodzi też do napięć pomiędzy wierzącymi a niewierzącymi.

Bydgoszcz - wiadomości

Jednak wbrew pozorom dostęp do sieci jest wciąż swoistym luksusem.- Szacuje się, że dostęp do internetu ma około 1/3 ludzkości - mówił ks. Lech Rynkiewicz z Radia Watykańskiego. - Ocenia się także, że już 60 państw wprowadza ograniczenia w dostępie do sieci. Powoli wchłania nas totalna przejrzystość. Ponadto w sieci tworzymy swoje ciała elektroniczne - bazę danych, do których dostęp może mieć wiele osób - to ciemna strona internetu.

Ks. Rynkiewicz podkreślał także, że świat internetu jest ziemią niczyją, a ustawodawstwo często nie nadąża za rozwojem technologii. Jako przykład podawał Rosję, w której piractwo nie jest nawet uznawane za przestępstwo.

Z kolei ks. dr Mariusz Kuciński z KPSW zwracał uwagę, że korzystając z portali społecznościowych często stajemy się w nich tzw. mikrocelebrytami.- Fachowcy określają, że jest to proces autopromocji i wyrażania swojej tożsamości online. Wybieramy jednak tylko te swoje cechy, które uważamy za stosowne.

Czytaj e-wydanie »

Wybrane dla Ciebie

Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

NOWE FAKTY
Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska