Profil liceum nazywa się bardzo uczenie: zarządzanie informacją. Pojawił się ze względu na oszałamiający rozwój nowoczesnych technik multimedialnych. Licealiści przez 3 lata uczą się tego, co jest przewidziane w programie zwykłego liceum, a dodatkowo mają zajęcia związane z profilem szkoły. - Ze wszystkich stron jesteśmy zalewani informacjami w najróżniejszej postaci. Wystarczy wspomnieć telewizję, Internet czy bardzo popularne sms-y - mówi Jerzy Manikowski, wicedyrektor do spraw liceum. - U nas młodzi ludzie uczą się, jak dobierać informacje, gromadzić je i przetwarzać. Dlatego korzystają z baz danych, np. komputerowych, ale nie tylko. Zajęcia mogą odbywać się również w zwykłej bibliotece.
Fotografia, telewizja...
Uczniowie spędzają więc lekcje np. surfując po Internecie albo biegając wśród bibliotecznych katalogów. Do swojej dyspozycji mają też prawdziwe studio telewizyjne. W planach jest wycieczka do zakładu fotograficznego, studia nagrań i innych miejsc, gdzie można podziwiać nowoczesny sprzęt, taki jak magnetowidy, miksery do przetwarzania dźwięku, kamery. W końcu sami będą musieli nauczyć się jego obsługi. Radość sprawi im też zapewne tworzenie własnych stron internetowych, oraz filmów na wybrane tematy, będą się bawić dźwiękiem. Wśród zajęć będzie również projektowanie cyklu zdjęć na określony temat i inne atrakcje.
Czyżby z absolwentów tego liceum mieli w przyszłości, po ukończeniu odpowiednich studiów, wyrosnąć spece od reklamy, dziennikarze i przedstawiciele temu podobnych profesji?
Internet w profilu
(mag)
W Zespole Szkół nr 13 "Copernicanum" w Bydgoszczy jest nowe liceum profilowane. Młodzież uczy się w nim, jak szukać informacji na stronach www, obsługiwać ksero, kamery i miksery do przetwarzania dźwięku, a nawet kręcić filmy.