https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja kleszczy w Polsce 2019. To prawdziwy wysyp. Co nas czeka?

Justyna Trawczyńska
Inwazja kleszczy w Polsce 2019. To prawdziwy wysyp. Co nas czeka?
Inwazja kleszczy w Polsce 2019. To prawdziwy wysyp. Co nas czeka? pixabay
Kleszcze zaatakowały z ogromną siłą. Inwazja kleszczy w Polsce 2019. Gdzie i kiedy najgorzej? Jak się uchronić przed kleszczami? Zobaczcie.

Już pod koniec marca 2019 roku docierały informacje o ataku kleszczy. Z każdym dniem inwazja tych pajęczaków przybiera na sile. W gabinetach weterynaryjnych nie ma dnia, aby nie pojawił się ktoś z psem z kleszczem. Nie brakuje także przypadków zachorowań na babeszjozę, chorobie przenoszonej przez te pajęczaki na zwierzęta.

Wzmożoną aktywność kleszczy możemy zaobserwować przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym. Zdarza się jednak, że przez wysoką temperaturę powietrza, okres ten może się znacznie wydłużyć. Kleszczą wystarczy kilka dni z temperaturą około 4-5 stopni, aby wybudziły się do życia.

Inwazja kleszczy 2019

W tym roku, borykamy się wyjątkowo dużą ilością kleszczy. I jak się okazuje, jest ku temu powód. Inwazja kleszczy ma wielopoziomowe podłoże. Najpierw myszy, potem kleszcze.

Inwazja kleszczy i myszy już niedługo? Co nam grozi? Kleszczy i myszy jest coraz więcej

Inwazja kleszczy w Polsce 2019. To prawdziwy wysyp. Co nas czeka?
Inwazja kleszczy w Polsce 2019. To prawdziwy wysyp. Co nas czeka? pixabay

Zaczyna się od drzew. Dęby i buki co 5-8 lat mają rok nasienny, czyli wydają więcej nasion. Z kolei nimi żywią się myszy. Czym więcej mają pożywienia, tym lepiej się rozmnażają.

Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ostrzegli, że ze względu na żołędzie – będące pokarmem kleszczy – musimy się liczyć z większym zagrożeniem atakami kleszczy. O sprawie poinformował portal Twojapogoda.pl.

Kleszcze są już aktywne! Jak się chronić przed boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu?

Inwazja kleszczy 2019. Czym grozi inwazja kleszczy?

Kleszcze są niebezpieczne – ich ukąszenie może mieć poważne skutki zdrowotne.

Jakie choroby roznoszą kleszcze?

  • boreliozę;
  • zapalenie opon mózgowych;
  • babeszjozę;
  • bartonellę;
  • anaplazmozę granulocytarną;
  • tularemię;
  • gorączkę Q.

Inwazja kleszczy 2019. Dane o zachorowalności

Liczba zachorowań na boreliozę wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. Według raportu Państwowego Zakładu Higieny, w 1998 roku zanotowano zaledwie 784 przypadki zachorowań na chorobę roznoszoną przez kleszcze. Natomiast w roku 2017 było ich już 21 516.

Objawy niektórych chorób bywają mylące. Wiele przypadłości może przypominać np. grypę lub przeziębienie. Bądź ostrożny i obserwuj swój organizm! Jeśli coś wzbudzi twoje podejrzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Zbyt długo przeciągająca się grypa, częste migreny, stany depresyjne - te symptomy mogą wskazywać na postępujący poważny stan chorobowy. Musisz być tego świadomy!

To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kriss
Zastosowac opryski i po sprawie zdrowie ludzi najwazniejsze.
P
Piotr
"Kleszczą"!!?
G
Gość
Hej umówię się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania. Mam 25 lat jestem po rozwodzie i nie chce faceta na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/oliwia25
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska