W grudniu ubiegłego roku rozpoczął funkcjonowanie Inowrocławski Obszar Gospodarczy. Obejmuje on trzy strefy gospodarcze o łącznej powierzchni 32 ha. Przy znacznym unijnym wsparciu (60 proc. nakładów) zostały one uzbrojone, otrzymały drogi, oświetlenie, infrastrukturę teletechniczną i wodno-kanalizacyjną. Tereny te kompleksowo przygotowano do prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej.
Przeczytaj również: Strefa ekonomiczna w Inowrocławiu atrakcyjna dla biznesu
Na 6 hektarach Władze Inowrocławia zapowiadały wcześniej, że w części północnej strefy gospodarczej IOG, a więc w rejonie Szosy Bydgoskiej oraz ulic Marcinkowskiego, Metalowców i Libelta, na powierzchni 6 hektarów planują stworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE). Właśnie poczyniono pierwszy formalny krok w tym kierunku. Prezydent Ryszard Brejza zwrócił się do Rady Miejskiej o podjęcie uchwały, wyrażającej zgodę na utworzenie na wspomnianym obszarze SSE, w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Sopocie. Decyzję o zmianie granic stref ekonomicznych może bowiem podjąć tylko Rada Ministrów po wcześniejszej pozytywnej opinii radnych i Zarządu Województwa.
Już wielu chętnych Na terenie przyszłej SSE chce już prowadzić działalność 10 inwestorów, a jeden zamierza zbudować zakład na gruncie prywatnym, ale korzystać z infrastruktury IOG. Działność w SSE daje wiele preferencji, głównie podatkowych. - Na podstawie uzgodnień z władzami Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, o włączenie do niej wskazanych działek budowlanych występujemy wówczas, gdy zainteresowany jest tym konkretny inwestor - mówi prezydent Ryszard Brejza.
Czytaj też: Kujawsko-Pomorskie. Marszałek pomaga firmom
Przybędzie miejsc pracy Włodarz podkreśla, że dzięki inwestycjom w IOG w Inowrocławiu przybędą nowe miejsca pracy. - A to oznacza wyższy poziom życia naszych mieszkańców i zarazem większe wpływy z podatków do kasy miejskiej - stwierdza prezydent.
Co to jest SSE? Specjalna Strefa Ekonomiczna to wydzielona część kraju, w której działalność gospodarcza prowadzona jest na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorca w SSE ma zapewnione ulgi podatkowe, a dodatkową korzyścią jest fakt, że może rozpocząć działalność na specjalnie przygotowanym, uzbrojonym terenie.
